Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Britský herec Benedict Cumberbatch, celým jménem Benedict Timothy Carlton Cumberbatch, se narodil hereckému páru 19. července 1976 v Londýně. Mezi jeho nejvýraznější role patří bezpochyby postava Sherlocka Holmese ze seriálu Sherlock.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Jeho talent se projevoval už od dětství, nejdříve na soukromé škole Brambletye School v Sussexu a poté na prestižní umělecké škole Harrow School v Londýně.

Když školu úspěšně dokončil, odjel na rok učit angličtinu do tibetského kláštera. Pak studoval hereckou univerzitu v Manchesteru. Jeho herecké ambice mířily vysoko, a tak pokračoval ve studiu na Londýnské akademii hudby a dramatických umění.

Hraje ve filmu, v televizi i v divadle. Jeho nejznámější role je Sherlock Holmes v seriálové adaptaci BBC Sherlock. Dále hrál v Hawking (2004), Nezlomná vůle (2006), Pokání (2007), Small Island (2009) a dalších filmech.

Co se týká filmových cen, byl několikrát nominován na Zlatý glóbus Nominací se dočkal za role v seriálech Patrick Melrose a Sherlock a film Kód Enigmy Za Kód Enigmy byl v kategorii nejlepší herec nominován v roce 2015 také na Oscara

V roce 2013 byl Benedict zvolen časopisem People jako nejvíce sexy muž planety a časopisem Empire nejvíce sexy filmová hvězda. V dubnu 2014 se dostal do žebříčku 100 nejvlivnějších světových osobností časopisu TIME

Vedle své filmové a divadelní kariéry se Benedict Cumberbatch věnuje také charitativní činnosti. Daroval například jednu ze svých sherlockovských čepic charitativní aukci, připojil se k dopisu britskému premiérovi Cameronovi na podporu práv žen v Afghánistánu a pomohl 19letému chlapci získat peníze na léčbu rakoviny.

Osobní život

Benedict Cumberbatch se oženil s britskou činoherní a operní režisérkou Sophií Hunter. Své zasnoubení oznámil pár 5. listopadu 2014, předcházelo mu sedmnáctileté přátelství. Jejich svatba se konala 14. února 2015 v kostele sv. Petra a Pavla v obci Mottistone na ostrově Wight. Mají spolu dva syny, Christopher Carlton se narodil 1. června 2015 a Hal Auden 3. března 2017.

Články