Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Belfast je britské drama z roku 2021.

Premiéra: 2. září 2021
Režie, scénář: Kenneth Branagh

Obsazení: herci a postavy

Jude Hill (Buddy)
Caitríona Balfe (Buddyho matka)
Jamie Dornan (Buddyho otec)
Judi Dench (Granny, Buddyho babička)
Ciarán Hinds (Pop, Buddyho dědeček)
Colin Morgan (Billy Clanton)
Lara McDonnell (Moira)
Gerard Horan (Mackie)
Conor MacNeill (McLaury)
Turlough Convery (ministr)
Gerard McCarthy (Bobby Fran

Děj filmu Belfast

Buddy je devítiletý kluk, který má pocit, že mu patří celý svět, aktuálně omezený na ulice rodného Belfastu v Severním Irsku. Tady prožívá pravá dobrodružství, neohrabaně se snaží získat první lásku. Když potřebuje poradit, může se obrátit na babičku s dědou, když potřebuje ošetřit odřené koleno nebo obejmout, má na to milující maminku. Tatínek je tu především od toho to, aby měl jeho syn ke komu vzhlížet.

Přehledný, bezpečný a srozumitelný svět konce šedesátých let minulého století však začnou narušovat sociální a náboženské konflikty, které se valí celým městem a nevyhnutelně zavítají i do jejich ulice. Hrdinové a zlosynové, na které si Buddy a jeho kamarádi do té doby jenom hráli, jsou najednou všude kolem. Kam v tomhle proměněném světě bude patřit Buddyho rodina?

Zajímavosti

Děj vychází ze skutečných událostí, které režisér Branagh (1960) zažíval v dětství. K napsání scénáře ho inspirova přítel a herecký kolega John Sessions, který ovšem zemřel ještě před uvedením snímku do kin (2020).

Několik členů štábu se ve skutečně v Belfastu narodilo, včetně Branagha, herců Dornana ​(1982), Hindse ​(1953), Josie Walker (1970), která ztvárnila roli tetičky Violet, a autora soundtracku Van Morrisona ​(1945).

Články