Trendy
válka na Ukrajině Iveta Bartošová Výměna manželek 2024 Survivor 2024

Barbie, celým jménem Barbara Millicent Roberts, je světově nejznámější a nejprodávanější panenka, poprvé představená na American International Toy Fair (největším veletrhu hraček na Západě) v březnu 1959. Vyrábí ji společnost Mattel, která prodala již více než miliardu kusů, což z ní dělá největší a nejziskovější řadu společnosti.

Od konce 80. let 20. století se rozšířila do multimediální franšízy, včetně videoher + počítačově animovaných, ale i hraných, filmů. Nejlépe prodávanou v historii firmy byla Totally Hair Barbie (známá mimo USA jako Ultra Hair Barbie), vytvořená 1992.

V březnu 2018 přišel výrobce s novou řadou panenek představující 17 slavných žen. Zachycují například mexickou malířku Fridu Kahlo (†1964), americkou pilotku Amelii Earhart († patrně 1937), italskou fotbalistku konžského původu Saru Gama (1989), americkou matematičku Katherine Johnson (†2020), španělskou módní návrhářku Vicky Martín (1973), francouzskou šéfkuchařku Hélénu Darroze (1967), polskou novinářku a horolezkyni Martynu Wojciecowskou (1974), britskou boxerku Nicolu Adams (1982) nebo olympijskou vítězku na snowboardu Chloe Kim (2000).

Prodej s podobou Kahlo se setkal s nesouhlasem jejích dědiců, kteří vizáž považovali spíše za zpodobnění Barbie než samotné umělkyně.

Většina panenek s příslušenstvím je vyráběna v poměru přibližně 1:6. Původním tvůrcem byla podnikatelka Ruth Handler (†2002), která ji vytvořila jí pro svou dceru Barbarru, po které panenku také pojmenovala.

Barbie má romantický vztah s Kenem Carsonem, který se po jejím boku poprvé objevil 1961 v televizní reklamě.

Rodina a přátelé

  • George Roberts (otec)
  • Margaret Roberts (matka)
  • Skipper Roberts (nejstarší sestra)
  • Stacie Roberts (druhá nejstarší sestra)
  • Chelsea Roberts (nejmladší sestra)
  • Todd (bratranec)
  • Ken Carson (její přítel)
  • Scott (přítel Skipper)
  • Midge, Niky, Tereza, Summer (její nejlepší kamarádky)

Odraz v kultuře

Objevila se v několika seriálech (např. Barbie: Malibu Helper's Club, 2021) a bezpočtu filmů. Ten nejnovější s názvem Barbie vznikl roku 2023.

Oficiální profil na Facebooku

Oficiální profil na Twitteru

Oficiální profil na Instagramu

Oficiální kanál na YouTube

Články