Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Artemis I (dříve označovaná jako Exploration Mission 1, zkratkou EM-1) je plánovaný první let rakety Space Launch System (SLS) a zároveň druhý nepilotovaný let kosmické lodi Orion.

SLS odstartuje jako sice ne nejvyšší, ale zcela jistě nejsilnější raketa v lidské historii.

Start z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě, stanovený na 29. srpna 2022, byl přerušen v čase T–40 minut (a později zcela zrušen) kvůli nemožnosti provést ochlazení jednoho z motorů na provozní teplotu + následně zjištěné závadě odvzdušňovacího ventilu na vrcholu nádrže na kapalný vodík.

K jeho přeložení došlo na 2. září 2022. Přistání je plánováno na 11. října 2022 do Pacifiku.

Kosmická loď Orion má tak ve vesmíru strávit 39 dní, z toho většinu na retrográdní oběžné dráze kolem Měsíce. V rámci programu má po bezpilotní misi Artemis I vroce 2024 následovat pilotovaný let Artemis II.

Posádka

Artemis I je sice skutečně bezpilotní, ale kabina obytné sekce není zcela prázdná. NASA totiž obsadila velitelské křeslo testovací figurínou Moonikin Campos oblečenou do nového ochranného obleku modré barvy. Arturo Campos, podle něhož byl model pojmenován ve veřejném hlasování, byl elektroinženýr NASA, který významně přispěl k záchraně posádky neúspěšného letu Apollo 13.

Dalšími dvěma „členkami“ posádky jsou torza figurín pojmenovaných Helga a Zohar. Na palubě je rovněž umístěno deset miniaturních satelitů zvaných CubeSaty.

Popis

Loď Orion pro Artemis I nese výrobní číslo 002. Kuželovitý obytný modul je 3,3 metru vysoký s průměrem 5 metrů, vnitřní hermetizovaný prostor dosahuje 19,5 m krychlových. Výška servisní modulu je 4,75 metru při průměru 4,75 metru.

Na měm jsou dále připojeny čtyři solární panely o rozměrech 7,3 krát 2 metry, jejichž největší rozpětí dosahuje 19 metrů. Startovní hmotnost celé lodi včetně paliva dosahuje 32 650 kilogramů, z toho obytný modul má 9 350 kg, servisní 14 000 kg a startovní záchranný systém 7 600 kg.

Celková výška sestavy rakety SLS a lodi Orion je 98,3 metru.

Cíl

Tím primárním je ověření tepelného štítu modulu Orion, který musí snést zatížení při návratu do atmosféry v rychlostí asi 39 500 kilometrů za hodinu (11 kilometrů za sekundu), přičemž nejvyšší teploty dosáhnou asi poloviny těch na povrchu Slunce, tedy přes 2 500 stupňů Celsia.

Loď během letu provede celou řadu testů a demonstrací nových technologií. Několikrát bude např. vyzkoušena optická navigační kamera pokročilého systému navigace a řízení (GN&C), která je určena k pořizování snímků Měsíce a Země za účelem zpřesnění orientace lodi v prostoru.

Bude také studováno, jak rychle komunikují kamery připevněné ke koncům solárních panelů s palubní Wi-Fi sítí v různých letových konfiguracích.

Články