Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Rakousko-americký herec, sportovec a republikánský politik Arnold Schwarzenegger se narodil 30. července 1947 v Thalu v Rakousku.

Mezi lety 2003 a 2011 zastával úřad guvernéra Kalifornie. Patří mezi nejúspěšnější kulturisty historie. Svou vypracovanou postavu využil pro ztvárnění drsných mužů v řadě akčních filmů.

Nejznámější filmy

Kariéra

Začínal v neznámých a levných filmech. Prorazil v roce 1982 s filmem Barbar Conan, který se stal hitem. Dva roky poté zazářil v hlavní roli ve filmu Ničitel Conan a Terminátor. Poslední pokračování Barbara Conana Rudá sonja bylo fiaskem. Brzy poté ho mohli diváci vidět v akčním filmu Komando, který z Arnolda udělal světovou hvězdu. Následovaly další akční filmy a jeden z jeho nejlepších, filmový trhák Predátor. Po této úspěšné sérii se začal objevovat v komediích jako Policajt ze školky nebo Dvojčata.

Po roce 1990 si zahrál v dalších slavných filmech jako Total Recall a Terminátor 2 který drží několik rekordů. Producenti do něj vložili rekordních 100 milionů dolarů, stal se kasovně nejúspěšnějším filmem roku a je považován za jeden z nejlepších filmů kinematografické historie.

Pokračoval v komediích i akčních filmech a slunil se na hollywoodském vrcholu. V roce 1977 přišel zlom v sérii Batmana, která dopadla katastrofálně. Následovala řada dalších filmových fiasek. Zpět na výsluní se vyšvihl ambiciózním Terminátorem 3, Vzpoura strojů, kterým se důstojně rozloučil s filmovou kariérou. Po odchodu z filmového průmyslu se vrhl na politiku, v roce 2003 byl zvolen kalifornským guvernérem. Na filmovou kariéru nikdy úplně nezanevřel.

Když pověsil v roce 2013 funkci guvernéra na hřebík, pustil se zase s vervou do natáčení. Ztvárnil hlavní roli ve filmech Konečná, Sabotáž, Cesta bez návratu nebo Terminátor: Temný osud

Osobní život

Přišel na svět do velice chudých poměrů. V domě, ve kterém bydleli neměli elektřinu, ústřední topení ani vodovod. Od mládí se stejně jako jeho otec intenzivně věnoval sportu. Nejprve fotbalu, potom atletice a nakonec kulturistice. Od roku 1961 intenzivně trénoval a zanedlouho získal titul juniorského mistra Evropy. Vyhrál sedm titulů Mr. Olympia, několikrát Mr. Universe a Mr. World. Pak kulturistiku opustil a začal se věnovat naplno herectví.

V letech 1986 až 2011 byla jeho manželkou americká novinářka a spisovatelka Maria Shriver která pochází z Kennedyovské dynastie. Mají spolu celkem čtyři děti: Katherine Schwarzenegger Christina Schwarzenegger, Patrick Schwarzenegger a Christopher Schwarzenegger Arnold Schwarzenegger má ještě páté dítě, nemanželského syna, který se jmenuje Joseph Baena

Články