Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Antonín Panenka je bývalý československý profesionální fotbalista. Narodil se 2. prosince 1948 v Praze. Proslavil se legendárně kopnutou penaltou ve finále mistrovství Evropy roku 1976 v (tehdy) jugoslávském Bělehradě.

Profesionální kariéra

Záložník přezdívaný Páňa začínal s fotbalem v mládežnickém klubu Bohemians Praha. Právě s tímto mužstvem je spojena nejproduktivnější a nejslavnější část jeho kariéry. Na fotbalový pažit ve Vršovicích vyběhl poprvé v roce 1958 a k prvnímu ligovému startu naskočil, když mu bylo necelých dvacet let. Během 230 zápasů nasázel v dresu tohoto týmu 76 branek.

Následně přestoupil do Rapidu Vídeň, kde setrval 4 roky. V jeho barvách vyhrál dvakrát rakouskou ligu a třikrát i tamní pohár. V roce 1985 se s ním probojoval i do finále Poháru vítězů pohárů do kterého se zapojil jako střídající hráč. Ve 127 zápasech za něj vstřelil 63 gólů a v sezóně 1983/84 se dokonce stal nejlepším klubovým střelcem.

Poté působil v druholigovém VSE St. Pölten a do konce aktivní kariéry (1993) i dalších rakouských klubech.

V reprezentaci debutoval v září 1973, když naskočil do kvalifikačního zápasu na mistrovství světa proti Skotsku.

Největšího úspěchu dosáhl, když finále ME 1976, ve kterém naši borci nastoupili proti mužstvu Západního Německa, rozhodl bravurně zahranou penaltou o tom, že Československo šampionát vyhrálo. Při její exekuci předstíral, že bude střílet na stranu, proto brankář soupeře skočil doleva. Nakonec však míč jen lehce podkopl a nasměroval slavným dloubákem do středu branky.

Jeho provedení pokutového kopu si pak našlo celou plejádu následovníků. Ne však každému se to ovšem povedlo tak dokonale jako jemu.

O čtyři roky později přivezl ještě bronzovou medaili z mistrovství Evropy konaného v Itálii.

V dresu československé reprezentace odehrál celkem 59 zápasů a střelil 17 gólů.

Zajímavosti

Když se vrátil ze zahraničního působení do vlasti, působil jako asistent trenéra a funkcionář v pražských Bohemians. V roce 2008 se stal nositelem Ceny Václava Jíry, což je ocenění udělované osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj českého fotbalu. 28. října 2008 mu prezident Václav Klaus udělil státní vyznamenání, konkrétně Medaili Za zásluhy I. stupně.

Zkoušel to též jako politik, když v roce 2014 kandidoval v doplňovacích senátních volbách. Kandidoval jako nestraník za subjekt Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku. Skončil ovšem na 4. místě a do druhého kola nepostoupil.

Jeho jméno se stalo fenoménem i v popkultuře. Byl po něm například pojmenován španělský a nizozemský časopis o kopané.

Osobní život

Jeho životní láskou je manželka Vlasta. Mají spolu syna Tomáše Panenku, který se také věnuje fotbalu. Jejich dcera Martina v roce 2022 podlehla rakovině.

Dne 7. října 2020 obletěla fotbalový svět zpráva, že leží na jednotce intenzivní péče v benešovské nemocnici Později klub Bohemians 1905 na svém Twitteru upřesnil, že byl pozitivní na koronavirus a jeho stav je vážný 9. října byla zveřejněna informace, že se jej podařilo stabilizovat

Zhruba týden po oznámení o hospitalizaci, byl Panenka negativní test na koronavirus a byl propuštěn z nemocnice domů Potýkal se však nadále s oboustranným zápalem plic. Jeho stav už však nebyl natolik vážný, aby musel být hospitalizován a lékaři jej propustili do domácího léčení.

Články