Anna Sorokin, vystupující pod pseudonymem Anna Delvey, je ruská švindlířka, která se vydávala za bohatou dědičku a tím si naklonila smetánku v New Yorku.
O jejím osudu pojednává devítidílný seriál Netflixu pod názvem Neskutečná Anna.
Narodila se 23. ledna 1991 v Domoděvovu (Moskevská oblast, tehdejší Sovětský svaz), má i německé občanství.
Kariéra
Uměleckou školu Central Saint Martins absolvovala v Londýně, posléze se přemístila do Paříže, kde zahájila stáž pro módní časopis Purple. V této době začala též používat zmíněnou přezdívku Anna Delvey.
2013 odcestovala do New Yorku, aby se v něm zúčastnila týdne módy. Nakonec se zde rozhodla zůstat a zrealizovat vytvoření po sobě pojmenovaného (Anna Delvey Foundation) soukromého klubu ve stylu Soho House, ale i umělecké nadace.
Tím odstartovala dvouletou éru podvodnice. Její pečlivě budovaný domeček z karet se zhroutil poté, co nezaplatila účet v marockém butikovém hotelu. Následně vyšlo najevo, že má další nesplacené závazky, včetně bankovních půjček za tisíce dolarů a řadu vystavených neplatných šeků. 2017 proto byla zatčena policií.
Banky klamala tím, že jim poskytovala falešné výpisy z účtů, takže působila jako milionářka s konty ve Švýcarsku. Hotovost často vybrala na základě fiktivních bankovních převodů dříve, než peněžní ústavy mohly cokoliv odhalit.
Zaměstnancům hotelů dávala stodolarová dýška, aby na ni netlačili ohledně placení za pobyt. Chodila do luxusních restaurací, pronajímala si soukromé tryskáče. Kromě přepychových míst milovala i haute couture. Nosila na sobě šaty a doplňky jen od vyhlášených módních domů, jako Dior, Chanel, Gucci nebo Prada.
V dubnu 2019 jí byl soudem vyměřen trest v rozmezí čtyř až dvanácti let, nařízeno zaplacení pokuty 24 000 dolarů a restituce ve výši asi 199 000 dolarů.
Podle listu The Guardian byla odsouzena za podvody přesahující 200 000 dolarů. K jejímu propuštění došlo v únoru 2021 na podmínku, nyní se, dle agentury AP, Američané rozhodují, zda bude vyhoštěna do Německa, kde má rodiče.
Kuriózní na jejím osudu je, že část peněz, které zpronevěřila, následně splatila rodinám oklamaných z honoráře od společnosti Netflix za to, že o ní seriál Neskutečná Anna mohl natočit (obdržela za něj 320 000 dolarů).
Rachel Williams (1967) o ní v červenci 2019 vydala knihu Moje přítelkyně Anna.
Osobní život
Její otec pracoval jako řidič kamionu, matka vlastnila malý obchod, pak se stala ženou v domácnosti. Má jednoho sourozence.
Celá rodina se do Německa přestěhovala v roce 2007.