Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Jedna z nejtalentovanějších současných hereček Angelina Jolie se narodila 4. června 1975 v Los Angeles ve státe Kalifornia.

Nejznámější role:

Od malička se pohybovala v uměleckém prostředí, její otec je herec John Voight a matka herečka Marchelline Bertrand, která v pouhých 56 letech podlehla rakovině prsu.

K hraní se Angelina dostala velice brzy. První snímek má na kontě už ve svých pěti letech. Studium herectví tak byla logická volba. Angelina studovala na prestižní Met Theatre Group.

Extraordinérnost, tajemný a sexy vzhled zajistil Angelině už v počátcích její kariéry spoustu rolí. Film Playing God (česky Ruce od krve), který z ní však udělal hvězdu, natočila už v roce 1997.

Je držitelkou 3 Zlatých glóbů - za filmy George Wallace, Gia a Narušení, který ji navíc povznesl mezi největší hollywoodské hvězdy a vynesl ji sošku Oscara za vedlejší roli.

Celosvětovou popularitu Angelině přinesl až snímek Lara Croft – Tom Raider. A série úspěšných snímků pokračovala. V roce 2005 se seznámila se svým třetím manželem Bradem Pittem při natáčení snímku Mr. & Mrs. Smith. Byla obviňována z rozpadu jeho manželství s Jennifer Anistonovou V dubnu 2012 Angelina a Brad po sedmi letech vztahu oficiálně oznámili zasnoubení. Svatba se uskutečnila ale až po dalších dvou letech, dne 23. srpna 2014 na francouzském zámku Miraval, v úzkem kruhu rodiny a přátel. 19. září 2016 podala Angelina Jolie žádost o rozvod a svěření dětí do výlučné péče. Na jaře roku 2019 se definitivně rozvedli.

Společně předtím vychovávali 6 dětí, 3 vlastní a 3 adoptované:

  • Maddox Chivan Jolie-Pitt (narozený 5. srpna 2001 v Kambodži, adoptovaný 10. března 2002)
  • Pax Thien Jolie-Pitt (narozený 29. listopadu 2003 v Ho Či Minově Městě ve Vietnamu, adoptovaný 15. března 2007)
  • Zahara Marley Jolie-Pitt (narozená 8. ledna 2005 v Awase v Etiopii, adoptovaná 6. července 2005)
  • Shiloh Nouvel Jolie-Pitt (biologická dcera Angeliny Jolie a Brada Pitta, narozená 27. května 2006 ve Swakopmundu v Namibii)
  • Knox Léon Jolie-Pitt a Vivienne Marcheline Jolie-Pitt (biologické děti Angelliny a Brada, dvojčata narozená 12. července 2008 v Nice ve Francii)

Jejími předchozími manželi byli herci Jonny Lee Miller (1996–1999) a Billy Bob Thornton (2000–2003). Její partnerkou byla mimo jiné i lesbická herečka a modelka Jenny Shimizu

Angelina Jolie je také známá svou vysokou angažovaností v charitě. Je zvláštní vyslankyní Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky. Pravidelně se vydává na humanitární mise. Zároveň se zasloužila o vznik několik organizací.

V roce 2013 podstoupila oboustrannou masektomii a v roce 2015 si nechala odstranit vaječníky. Udělala to především z preventivních důvodů. Lékaři u ní totiž objevili gen BRCA 1, při kterém je riziko onemocnění rakoviny prsu 87% a vaječníku 50%. Navíc 8 členů její rodiny rakovině podlehlo. Tímto krokem se zasloužila o osvětu v této problematice a dodala kuráž tisíci ženám po celém světe, které se potýkají s podobnou diagnózou.

Články