Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 tragédie v Mostě Clash of the Stars 5

Andrej Babiš mladší je bývalý pilot dopravních letadel, syn českého premiéra Andreje Babiše (1954) z prvního manželství. Má slovenské i švýcarské občanství a žije v Ženevě. Ve veřejnou známost vešel v souvislosti se svou rolí v kauze Čapí hnízdo.

Narodil se roku 1983 v Bratislavě.

Kariéra

Většinu života se věnoval letectví. Podle Úřadu pro civilní letectví měl od října 2011 do dubna 2015 platnou pilotní licenci jako druhý pilot pro dopravní letadla typu Boeing 737. Nejpozději v roce 2015 pracoval u společnosti Travel Service. Zaškoloval se i pro samostatnou licenci, podle svědectví jiných pilotů ji však nezískal. Dle bulvárního deníku Aha! měl 2016 dostat výpověď údajně z důvodu, že se odmítal podřídit autoritám.

Téhož roku si pořídil rodinný dům v pražských Ďáblicích. K listopadu 2018 však pobýval se svou matkou ve švýcarské Ženevě. V rozhovoru pro Seznam Zprávy v listopadu téhož roku uvedl, že má švýcarské občanství.

Byl jednou z osob vyšetřovaných, respektive trestně stíhaných, v tzv. kauze Čapí hnízdo. Do ní byl zapojen nejpozději od konce roku 2007. Společnost ZZN AGRO Pelhřimov, která vlastnila farmu Čapí hnízdo, spadala pod holding Agrofert a v jejímž předsednictvu byl i Jaroslav Faltýnek (1962), vydala akcie na doručitele (jméno vlastníka nebylo zapsáno do žádného rejstříku a majetková struktura tak nebyla zřejmá), z nichž čtvrtinu měl získat právě Andrej Babiš mladší.

Kvůli podezření z dotačního podvodu jej s dalšími osobami (včetně jeho otce) začala vyšetřovat a později stíhat Policie ČR. V březnu 2016 se případem začal zabývat také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) a Babiš starší poprvé na půdě Poslanecké sněmovny zveřejnil, že vlastníky byli v době úspěšné žádosti o dotaci v roce 2008 jeho děti a bratr jeho manželky.

Mezitím v červenci 2015, dva měsíce před podáním trestního oznámení v popisované kauze, měla u Babiše mladšího podle některých informací (včetně tvrzení jeho otce) propuknout duševní nemoc.

Na žádost rodiny, respektive přímo otce, byl následně převezen do Národního ústavu duševního zdraví v Klecanech u Prahy. Tam byla od roku 2015 na pětinový úvazek zaměstnaná psychiatrička Dita Protopopová (1980) a Babiš mladší se stal jejím pacientem. V únoru 2016 se dotyčná stala také poradkyní pro zdravotnictví jeho otce coby ministra financí,od konce 2017 pak poradkyní ministra zdravotnictví. V říjnu 2017 neúspěšně kandidovala za hnutí ANO 2011 ve volbách do Poslanecké sněmovny. O rok později byla kandidátkou ANO 2011 ve volbách do zastupitelstva na Praze 8.

Na podzim 2015 se pečovatelem Babiše mladšího stal na návrh Protopopové její ruský manžel Petr Protopopov (1980), obchodník s jízdními koly, podle vlastních slov následně zaměstnaný u Agrofertu. Na jaře 2016 s ním cestoval do ruské enklávy Kaliningradu, v roce 2017 pak byli dle vízových možností dlouhodoběji na Ruskem okupovaném území na Krymu a Ukrajině. Protopopov tvrdil, že Babišovi mladšímu zde našel přítelkyni, přičemž tam oba po hádce zanechal a odjel.

V říjnu 2017 Poslanecká sněmovna vydala Babiše staršího trestnímu stíhání. Mezi dalšími 11 obviněnými byli i jeho syn se sestrou Adrianou (provdanou Bobekovou). Ještě před zahájením stíhání byli policií předvoláni k podání vysvětlení, oba však byli svými právními zástupci omluveni s odvoláním na zdravotní stav, dlouhodobě až trvale vylučující účast v trestním řízení. K omluvě Babiše mladšího byla přiložena lékařská zpráva vypracovaná Protopopovou. Bobeková byla později nezávislým znalcem uznána za osobu způsobilou účastnit se trestního řízení, Babiš mladší nikdy nezávisle přezkoumán nebyl.

Počátkem ledna 2018 napsal ze svého telefonu e-mail české policii, podle kterého byl údajně unesen na Ukrajinu, že jej čeká „nedobrovolný psychiatrický zákrok“ a důvodem prý byla byla potřeba jeho otce, aby po dobu kauzy Čapí hnízdo zmizel z očí. Policie věc vyšetřovala, ale nakonec se spokojila s tím, že jej Protopopov přivezl na Slovensko za jeho matkou, s níž nakonec odcestovali do Ženevy.

Zde jej na podzim 2018 vypátrali reportéři TV Seznam Sabina Slonková (1973) a Jiří Kubík (1972). Jeho výpověď natočili kamerou ukrytou v brýlích a následně odvysílali během listopadu 2018 v pořadu Zvláštní vyšetřování.

Svoji výpověď o kauze i cestě na Krym zopakoval v několika následujících e-mailech, které oběma novinářům poslal. Výroky svého otce označil za „lež“ a projevil ochotu vypovídat u orgánů činných v trestním řízení. Současně prohlásil, že „otec začíná tlačit na mou matku“. Ten poté ve Švýcarsku oba navštívil, následně se Babiš mladší zcela odmlčel.

Babiš starší opakovaně odmítl, že by synova cesta na východ byla únosem a na oba zmiňované žurnalisty se chystal u švýcarského prokurátora podat trestní oznámení z porušení tamních zákonů. Dodnes tak ovšem s velkou mírou pravděpodobnosti neučinil.

V září 2019 bylo Městským státním zastupitelstvím v Praze stíhání proti všem obviněným (včetně Babiše mladšího) zastaveno. Podle zdůvodnění tohoto rozhodnutí farma v době podání žádosti splňovala podmínky dotace, tudíž k žádnému protiprávnímu jednání nedošlo. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman (1972), který byl oprávněn toto rozhodnutí přezkoumat, trestní stíhání v případě Babiše mladšího již neobnovil. Tím byl z hlediska trestního práva zbaven veškeré viny.

V červenci 2021 přijel do Česka. V srpnu 2021 vydal prohlášení, ve kterém se vyjádřil ke svému případu a uvedl, že podle čerstvého názoru zahraničního soudního znalce v oboru psychiatrie je zcela zdráv.

Ohlásil úmysl v září vypovídat na policii ve věci svého zavlečení na Krym, jakož i podat trestní oznámení na NÚDZ a manžele Protopopovy. Kontaktu s otcem se podle svých slov vyhýbá, ale 2. září 2021 ho osobně oslovil v Ústí nad Labem před novináři shromážděnými na zahájení volební kampaně hnutí ANO 2011 (zde mu popřál "hodně štěstí v kampani a oblbování lidí").

Osobní život

Narodil se Beatě (Beatrice) Babišové (1954, rozené Adamovičové) a jejímu tekdejšímu choti Andreji Babišovi, čtyři roky po své sestře Adrianě (1979). Otec v té době působil v manažerské funkci podniku zahraničního obchodu Petrimex. 1985 byl vyslán do Maroka jako obchodní delegát, kam přesídlil i s rodinou. Zpět do Československa se vrátili 1991.

Články