Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Anders Behring Breivik, roku 2017 přejmenovaný jako Fjotolf Hansen, je norský masový vrah a krajně pravicový politický aktivista.

Narodil se 13. února 1979 v Oslu (Norsko).

Kariéra

Během puberty vášnivě poslouchal hip hop a s partou přátel maloval graffiti.

V šestnácti letech se přidal k mládežnické organizaci norské pravicové Pokrokové strany, která vystupovala proti imigraci. Roku 2006 však bylo jeho členství zrušeno (dle některých zdrojů roku 2007 z ní sám vystoupil).

Střední školu v Oslu nedokončil, opustil ji v 1. ročníku. Krátce vlastnil zemědělskou firmu, což mu podle norské televize umožnilo jednoduchý přístup k průmyslovému hnojivu, které lze použít k výrobě bomby (dle Reuters celkem zakoupil 6 tun této látky).

Asi devadesát minut před útokem rozeslal svůj manifest 2083 Evropská deklarace nezávislosti (o 1518 stranách) na 1003 mailových adres. Podle webových stránek Ekonom.cz mezi nimi bylo i deset soukromých adres uživatelů z České republiky.

Dokument obsahuje jeho názory na uspořádání světa s mnoha citacemi, historickými odkazy s poznámkami z osobního života. Dle vlastních slov na něm pracoval devět let, z toho tři na plný úvazek. Podrobně v něm také rozebírá přípravy na teroristický útok – opatření zbraní, výrobu výbušnin a svůj mentální stav ve dnech před akcí.

Podle něj pobýval roku 2010 pět dní i v Praze a to z důvodu nákupu zbraní. Západním zemím rovněž dává za příklad Benešovy dekrety s tím, že doporučuje, aby s muslimy naložily stejně jako Československo po 2. světové válce se sudetskými Němci

Mezi svými možnými spojenci zmiňuje i české extrémně pravicové organizace, několikrát souhlasně cituje tehdejšího českého prezidenta Václava Klause

Kritizuje hlavně politiky členských zemí Evropské unie. Muslimy vidí jako nástroj zničení evropských tradic a kultur. Proto také zaútočil na mládežnický tábor politické strany, která se o rozšíření multikulturalismu v jeho očích zasloužila nejvíce.

K sérii tří teroristických útoků došlo 22. července 2011 v Oslu a na ostrově Utøya. Bylo při nich zabito 77 lidí, z nichž většinu tvořili účastníci letního pobytu mládežnické organizace Norské strany práce.

Podle listu Verdens Gang měl v úmyslu zaútočit i na Královský palác a sídlo zmíněného politického seskupení.

Ve vězení začal studovat Univerzitu v Oslu.

Osobní život

Je synem bývalého norského diplomata Jense a zdravotní sestry Wenche. Když mu byl jeden rok, rodiče se rozešli, poslední kontakt s otcem měl roku 1995.

Soud s ním začal 16. dubna 2012, v srpnu téhož roku byl odsouzen za vraždu a terorismus k 21 rokům žaláře s možností prodloužení trestu. Po jeho vynesení prohlásil, že neuznává legitimitu soudu, a proto se proti rozsudku neodvolá.

Články