Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Anděl Páně je česká filmová komedie kombinující prvky lidové pohádky a vánoční hry.

V roce 2016 bylo do kin uvedeno pokračování Anděl Páně 2

-Premiéra: 3. listopadu 2005 (v prosinci téhož roku odvysílána jako štědrovečerní pohádka České televize

-Režie: Jiří Strach

-Scénář: Lucie Konášová

Obsazení: herci a postavy

Děj filmu Anděl Páně

Je časné ráno, v předvečer Štědrého dne, a celé nebe se chystá na velkolepé oslavy Ježíškových narozenin. Panna Marie se svatou Veronikou pečou hory cukroví, Tři králové chystají dort a sbor andílků nacvičuje koledy.

Jen jeden anděl jakoby tu byl navíc a každému se pletl pod nohy - Petronel, paličatý nešika a přetrhdílo. Na co sáhne, to zkazí, ale přitom nikdy nepřizná svoji chybu.

Zakrátko si proti sobě poštve všechny svaté. Jediný, kdo má s Petronelem ještě trpělivost, je sám Pán Bůh, ale i toho nakonec urazí. Za trest je poslán na pozemský svět s úkolem napravit jednoho hříšníka, jinak na konci Štědrého dne skončí jako padlý anděl v pekle.

K odměření stanoveného času Bůh spustí přesýpací hodiny a během filmu je na nich několikrát ukázáno, jak ubývá čas.

Vyděšený anděl, proměněný v žebráka, odchází mezi smrtelníky, o jejichž životě nemá ani potuchy. Průvodcem je mu poťouchlý čert Uriáš, který se náramně dobře baví na jeho účet. Petronel bloudí zasněženým krajem a pokouší nalézt člověka vhodného ke splnění úkolu. Nemá však nejmenší ponětí o lidských přáních, touhách, starostech i láskách, což jej přivádí do řady komických situací.

Nakonec zadaný úkol splní a hříšníka napraví – a to sám sebe. Udělá totiž velký čin, když pro štěstí hraběte Maxmiliána a Dorotky riskuje vlastní osud. Tím si zaslouží i odpuštění menších hříchů v minulosti a návrat do Nebe. Zde, společně s ostatními, radostně oslaví Ježíškovy narozeniny.

Zajímavosti

Malou roli ve snímku odmítla Jiřina Bohdalová Poté jí to bylo líto, proto jí režisér Strach slíbil, že pokud natočí pokračování, bude obsazena, což se v roce 2016 skutečně stalo.

Zmíněný režisér se při natáčení na Šumavě seznámil se svou budoucí manželkou Magdalenou Stupkovou.

Film vyvolal zvláštní mlčení ze strany římskokatolické církve Tehdejší kardinál Miroslav Vlk dokonce nepřijal pozvání na premiéru. Nakonec ale při křtu DVD s tímto filmem nechyběl a snímku požehnal.

Točilo se na hradě Kašperk na Křivoklátě v Českém Šternberku, kostele sv. Mořice v obci Annín, na Kvildě Špičáku i u Černého jezera

Články