Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Britská zpěvačka Amy Winehouse se narodila 14. září 1983. Amy Jade Winehouse, jak se jmenovala celým jménem, proslula nezaměnitelnou barvou hlasu. V letech 2003 až 2011 zářila na poli jazzu, soulu a R&B. Jejím život skončil předčasně v pouhých 27 letech, zemřela 23. července 2011 na otravu alkoholem.

Nejznámější písničky

Kariéra

Hudebně ji ovlivnilo mnoho osobností různých žánrů. Například Carole King, Prince nebo Madonna V šestnácti letech začala zpívat profesionálně a podepsala první smlouvu s vydavatelstvím.

Debutové album jí vyšlo v roce 2003, dostalo název Frank. Všechny texty na albu si napsala sama a hudba byla ovlivněna hlavně jazzem. Kritika na album byla velmi pozitivní a mohla se těšit hlavně ze srovnání s Macy Gray. O tři roky potěšila své fanoušky albem Back to Black, její druhé studiové album bylo bohužel zároveň i jejím posledním. Obsahuje její úspěšné singly Rebab, You Know Im No Good, Back to Black, Tears Dry on Their Own a Love Is a Losing Game. Album se vyšplhalo na nejvyšší umístění v britském žebříčku. Deska je silně ovlivněna osobním životem a písně jsou oproti prvnímu albu znatelně depresivnější. Zpěvačka získala celkem pět cen Grammy

V roce 2011 vyšlo posmrtně kompilační album Lioness: Hidden Treasures. V letech 2015 a 2018 byly o Amy natočeny dva životopisné dokumentární filmy.

Osobní život

Narodila se v severní části Londýna Southgate do židovské rodiny, ve které se poslouchal hlavně jazz. Její otec Mitchell Winehouse je taxikář a matka je lékárnice, rodiče se však rozvedli.

Zhruba v deseti letech si s nejlepší kamarádkou ze školy založila amatérské rapové duo Sweet 'n' Sour podle svého tehdejšího vzoru Salt-n-Pepa.

Amy byla již od útlého věku velmi problémová, a to jak doma tak i ve škole. Několikrát musela přestupovat z jedné školy do druhé, učitelé ji neměli v oblibě kvůli jejímu rebelskému chování. Ráda vyrušovala v hodinách neustálým zpěvem a notováním, což profesory vytáčelo. Prý si zpívala vždy na uklidnění, když byla nervózní.

V roce 2007 se provdala za dlouholetého přítele Blake Fielder-Civilema Její manžel byl drogově závislý a později přiznal, že Amy do světa tvrdých drog také zatáhl. Závislost na drogách (převážně pak na alkoholu), jí způsobovala veliké problémy. V jednom ze svých největších hitů Rehab zpívá o tom, že na léčbu nepůjde, protože je jí dobře.

V sobotu 23. července 2011 byla svým bodyguardem nalezena mrtvá ve svém domě v Londýně a vstoupila tak mezi generaci umělců, kteří zemřeli za podivných okolností ve svých 27 letech. Po třech měsících vyšetřování byla jako příčina smrti určena otrava alkoholem kdy měla zpěvačka v době smrti v krvi 4,16 promile alkoholu.

Články