Trendy
válka na Ukrajině Olympiáda v Paříži Petr Pavel kauza Kramný

Český herec Alois Švehlík se narodil 30. července 1939 v Pardubicích.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Jeho zájem o divadlo se probudil už v dětství, hrál například v ochotnickém souboru chrámového divadelního souboru. V té době ministroval v pardubickém kostele svatého Václava. V roce 1958 odmaturoval na střední průmyslové škole strojní v Chrudimi. Poté následovala základní vojenská služba, práce v továrně a seznámení s jeho budou manželkou. Nakonec je divadlo definitivně dostalo. Zkoušel se dostat na DAMU ale to se mu nepodařilo, přesto nastoupil do Středočeského divadla na Kladně, kde začínal jako elév. Hrál v několika oblastních divadlech: v Mostě, Olomouci i Liberci.

V 70. letech začal koketovat s filmem. V té době se přestěhoval do Prahy. Více filmových a seriálových rolí začal dostávat od poloviny 70. let. Hrál například ve filmech Dým bramborové natě, Sokolovo či Mladý muž a bílá velryba. Větší roli dostal v dětské sci-fi Odysseus a hvězdy. V 80. letech si pak zahrál v seriálech Dobrá voda Okrese na severu či Bylo nás pět.

Do širšího povědomí se dostal díky vděčné roli mlynáře v pohádce Zdeňka Trošky Princezna ze mlejna (1994). Stejnou roli ztvárnil i v pokračování, které Troška natočil o šest let později. Zazářil také ve snímcích Swingtime či Hadí tanec. V těchto dvou filmech ukázal, že mu nejsou cizí ani záporné role.

Proslul také jako divadelní herec. Stal se oporou činohry Národního divadla. Do angažmá Národního divadla vstoupil v roce 1988, předtím hrál na prknech Městských divadel pražských. Za účinkování ve hře Z cizoty, kterou inscenovalo Divadlo Na zábradlí, byl nominován na cenu Alfreda Radoka i Cenu Thálie Navíc za tu roli získal v roce 2004 Cenu Divadelních novin.

Úspěchu docílil také na poli dabingu. Jeho hlas zazněl například ve filmech Válka Roseových, Návrat do budoucnosti 2, Terč. Namluvil také Jacka Nicholsona ve filmu Lepší už to nebude, za což získal v roce 1999 Cenu Františka Filipovského za nejlepší mužský herecký výkon v dabingu. Stejnou cenu získal v roce 2007 za dabing filmu Tajemství Santa Vittorie. V roce 2014 pak získal Cena Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Alois Švehlík byl nominován na Českého lva 2020 jako nejlepší herec v hlavní roli za film Na střeše

Osobní život

Od roku 1967 je jeho manželkou Florentina Švehlíková (rozená Štěpánová), se kterou mají tři děti. Jejich syn David Švehlík se stal také hercem. Před kamerou se setkali například v televizním filmu Operace Silver A nebo ve filmu Úsměvy smutných mužů. Dále mají dvě dcery, Terezu a Andreu, která si vzala za muže herce Martina Pechláta

Články