Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Americký herec, režisér a scenárista Alan Alda (rodným jménem Alphonso Joseph D'Abruzzo) se narodil 28. ledna 1936 v New Yorku v americkém státě New York. Proslavil se rolí chirurga Benjamina Franklina Pierce, který měl přezdívku Hawkey, v seriálu M.A.S.H.

Nejznámější filmy a seriály

Kariéra

Na Broadwayi poprvé zazářil v roce 1961, když dostal roli v inscenaci To všechno odnes čas (Purlie Victorious). Podal přesvědčivý herecký výkon a získal status vycházející hvězdy broadwayské scény. Debut před filmovou kamerou zaznamenal v roce 1963, když si zahrál ve filmové podobě představení To všechno odnes čas. V té době dál zářil na Broadwayi. Netrvalo dlouho a dočkal se nominace na divadelní cenu Tony. Vedle toho se objevoval často v televizních pořadech. Do povědomí se dostal v roce 1968 díky roli ve filmu Papírový lev.

V roce 1972 hrál v dramatu z vězeňského prostředí The Glass House Během natáčení byl obsazen do pilotní epizody seriálu M.A.S.H, který měl vzniknout podle stejnojmenného filmového trháku z roku 1970. Alan Alda s přijetím role dlouho váhal. Nakonec kývl až 24 hodin před začátkem zkoušek. Seriál se nechytil okamžitě, časopis Time jej zařadil dokonce mezi největší zklamání televizní sezóny 1972/1973, na konci druhé řadu už měl však početnou základnu skalních fanoušků, která se rychle rozrůstala. Alan Alda v seriálu nejen hrál, ale napsal také scénář k 23 epizodám a 36 jich režíroval. Za 11 sezón seriálu M.A.S.H byl celkem 25krát nominován na cenu Emmy z toho pětkrát cenu získal. Byl prvním člověkem v historie televize, který tuto cenu získal jako herec, scenárista i režisér. Za M.A.S.H obdržel také šest Zlatých glóbů. První díl seriálu měl premiéru 17. září 1972 a závěrečná část nazvaná Na shledanou, sbohem a amen (Goodbye, Farewell and Amen) byla odvysílána 28. února 1983. Závěrečná epizoda byla dvouhodinová, napsal a režíroval ji Alan Alda a stala se jednou z nejsledovanějších v historii americké televize. Jeho postavu v české verzi dabuje Pavel Trávníček

Po skončení velké televizní show se věnoval zejména vlastním filmům. Je podepsán pod režií snímků Čtyři roční období (1981), Sladká svoboda (1986), Nový život (1988) a Betsyina svatba (1990).

Osobní život

V posledním ročníku na vysoké škole se seznámil s klarinetistkou Arlene Weiss, kterou dne 15. března 1957 pojal za manželku. Narodily se jim postupně tři dcery, Beatrice Alda, Elizabeth Alda a Eve Alda.

Články