Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Americký herec Al Pacino (celým jménem Alfredo James Pacino) se narodil 25. dubna 1940 v Harlemu v New Yorku. Patří mezi nejznámější herci, příležitostně se věnuje také režii.

Nejznámější filmy

Ocenění

Al Pacino byl několikrát nominována na Oscara a jednou nejslavnější filmovou cenu získal. Stalo se tak v roce 1993 za herecký výkon ve filmu Vůně ženy. Poprvé byl na Oscara nominován v roce 1973 za roli v kultovním Kmotrovi, naposledy pak v roce 2020 za film Irčan.

Kromě toho má několik Zlatých glóbů konkrétně za filmy Doktor Smrt, Andělé v Americe, Vůně ženy a Serpico. V roce 1994 dostal na festivalu v Benátkách Zlatého lva za celoživotní dílo. V roce 1980 dostal cenu za nejlepší mužský herecký výkon va karlovarském filmovém festivalu, kde porotu přesvědčil ve snímku ...a spravedlnost pro všechny.

Kariéra

Po rozvodu rodičů se přestěhoval spolu se svou matkou do Bronxu, kde žili jeho prarodiče. Ti pocházeli z Corleone na Sicílii. Pacino studoval herectví. Nejprve na High School of the Performing Arts, později pak na newyorské herecké škole Actors' Studio Lee Strasberga (v letech 1982 až 1984 byl poté jedním z umělecký ředitelů této instituce.

Od mládí nadevše miloval divadlo. Divadelní kariéru zahájil v roce 1963. První filmovou roličku si střihl v roce 1969 ve snímku Já, Natálie

Osobní život

Al Pacino se nikdy neoženil. Je otcem tří dětí, první z nich má se svou bývalou přítelkyní Jan Tarrant, která byla hereckou trenérkou. Dcera, které dali jméno Julie Marie, se narodila v roce 1989.

Poté měl dlouholetý vztah (1997 až 2003) s americkou herečkou a zpěvačkou Beverly D'Angelo se kterou má dvojčata Antona Jamese a Olivii Rose.

V letech 2008 až 2018 byl ve vztahu s argentinskou herečkou Lucilou Polak.

Články