Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Adamu Vyčítalovi změnila operace mandlí, kterou podstoupil v osmi letech, život. Kvůli zanedbání péče ze strany nemocničního personálu šlo chlapci o život. Záchranáři jej museli resuscitovat, načež chlapec skončil v kómatu a s poškozeným mozkem.

O kauze Adámek informoval web eXtra.cz na podzim 2018. O půl roku později se dostala ještě do většího povědomí díky dokumentu z cyklu Infiltrace.

Kauza Adámek

Adam Vyčítal nastoupil 9. května 2017 na operaci nosních mandlí do Nemocnice Pardubického kraje. Jednalo se o plánovaný zákrok, chlapec už od útlého věku trpěl rýmou. Bylo rozhodnuto, že dojde také ke zmenšení krčních mandlí.

Chlapec byl několik dní hospitalizován, poté začal masivně krvácet. Personál nemocnice bojoval o jeho život. Došlo k zástavě srdce a chlapce se podařilo zachránit po dlouhé resuscitaci (trvala přibližně 45 minut). Adámek transportován do FN v Hradci Králové, Dětské kliniky, oddělení JIRP. Rodiče se od personálu dozvěděli, že stav jejich dítěte je velmi kritický. Adámek musel ještě několikrát na operační sál.

Jeho stav se podařilo stabilizovat, stále byla však velmi vážný. Po několika dnech na základě prvních předběžných vyšetření vyšlo najevo, že Adámek má poškozený téměř celý mozek.

Adámek podstoupil hyperbarickou oxygenoterapii v Městské nemocnici v Ostravě. Chlapec skončil v bdělém stavu, což znamená, že orgány pacienta sice pracují, ale nepracuje mu hlava. Chlapec je tak zcela závislý na péči druhé osoby a nelze s ním navázat kontakt.

Podle kriminalistů se personál pardubické nemocnice, kde se chlapcům stav po operaci mandlí zkomplikoval, dopustil zásadního zanedbání svých povinností. Policie obvinila pardubickou nemocnici, lékařku a dvě zdravotní sestry.

„Zjistili jsme, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy, které by lékařům doporučovaly, jak pracovat,“ uvedla ředitelka kanceláře ředitele královéhradecké policie Ivana Ježková.

Podle policie obviněné osoby špatně diagnostikovaly pooperační komplikace u pacienta, v důsledku čehož u něj došlo k masivnímu krvácení z operační rány.

„Nikdo na něho 13 minut ani nesáhl, nikdo se na něho vlastně ani nepodíval v nemocnici, v krajské nemocnici. Ten malý kluk má poškozena všechna centra v mozku. Je v kómatu," vyjádřil se jeden z rodičů chlapce na stránce Pomáháme Adámkovi.

Tento otřesný případ se dostal do širšího povědomí díky pořadu České televize Infiltrace: Obchod se svědomím který pojednával o tom, co vše se odehrává za zdmi našich nemocnic.

Články