Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Téma číslo jedna: O čem je článek 66 a k čemu slouží?

Článek 66: O čem je a k čemu slouží?
Zdroj: Profimedia.cz
právo

Vzhledem ke zdravotnímu stavu prezidenta ČR se čím dál víc mluví o článku 66. Senátoři, v čele s Milošem Vystrčilem (ODS) mluví o jeho aktivaci. Končící předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) by byl s aktivací Článku 66 ústavy o přechodu pravomocí prezidenta opatrný. Měla by to podle něj udělat případně až nová Sněmovna, která bude odrážet rozložení sil po nedávných volbách. Co přesně článek 66 říká? 

V posledních dnech se hojně mluví o aktivaci článku 66, který patří do třetí hlavy Ústavy České republiky. Článek 66 říká, kdo převezme pravomoci prezidenta republiky a dává Sněmovně a Senátu možnost usnést se na tom, že prezident již není schopný vykonávat svůj úřad.

Pokud dojde ke shodě mezi Sněmovnou a Senátem, dojde k přenesení pravomocí na premiéra a předsedu Poslanecké Sněmovny.

Přesné znění Článku 66:

"Uvolní-li se úřad prezidenta republiky a nový prezident republiky ještě není zvolen nebo nesložil slib, rovněž nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát, přísluší výkon funkcí podle čl. 63 odst. 1 písm. a) až e) a h) až k) a čl. 63 odst. 2 předsedovi vlády. Předsedovi Poslanecké sněmovny přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky výkon funkcí prezidenta republiky podle čl. 62 písm. a) až e) a k) a dále čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Senátu; uvolní-li se úřad prezidenta republiky v době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, přísluší výkon těchto funkcí předsedovi Senátu, kterému též přísluší v době, kdy předseda vlády vykonává vymezené funkce prezidenta republiky, výkon funkce prezidenta republiky podle čl. 63 odst. 1 písm. f), jde-li o vyhlášení voleb do Poslanecké sněmovny."

Zemanův stav

Prezident Miloš Zeman není nyní podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Zprávu oznámil předseda Senátu Vystrčil s odkazem na vyjádření ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala.

Související články

Další články