Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Tělo jako hlučný stroj: Praskání, kručení, skřípání... Jaké zvuky jsou ještě zdravé?

Tělo jako hlučný stroj: Praskání, kručení, skřípání... Jaké zvuky jsou ještě zdravé?
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
zdraví
Lidské tělo běžně vydává spoustu zvuků. Některé nevnímáme, na jiné jsme zvyklí, občas však mohou být známkou zdravotních obtíží. Pojďme se podívat, co nám tělo říká.

Kručení v břiše

Aby jídlo prošlo osmi metry střev, dochází k jejich stlačování. Zvuky, které naše břicho vydává po jídle, způsobuje právě průchod potravy, kapaliny a plynu střevem během trávicího procesu. Břicho se však může ozývat, i když máme hlad. Tyto zvuky způsobuje mísení zažívacích šťáv se vzduchem v prázdném žaludku, když vám mozek hlásí, že máte tělo nakrmit. Zpozorněte však, pokud pociťujete jakékoliv bolesti.

Hučení a zvonění v uších

S přibývajícím věkem naše tělo ochabuje ve svém úsilí, což se může projevovat i zhoršením sluchu. Potom se v některých případech mozek přizpůsobuje vytvářením zvuků. Takzvaný tinitus umí být velmi nepříjemný, závažný je však teprve tehdy, je-li projevem zúžení krční tepny. Pokud vám tedy rytmicky zvoní pouze v jednom uchu, je třeba volat lékaře.

Syndrom explodující hlavy

Pokud vám usínání ruší dojem, že vám někdo těsně vedle hlavy vystřelil nebo snad bouchla bomba, nejprve se přesvědčte, že se to skutečně nestalo. Pokud ne, může se jednat o syndrom explodující hlavy, zvláštního vnímání hluku, jehož příčinou může být zrovna tak stres jako pohyb částí ucha. Neprovází-li jej úporná bolest hlavy, vyhlašte klid zbraní. Dobrou noc.

Praskání v kloubech

Stížnosti našich babiček na loupání v koleni většinou dobře známe. Protože klouby jsou vlastně takové dveřní panty, občasné zapraskání by nemuselo překvapit nikoho z nás. Je způsobeno praskáním bublin, které se tvoří v kloubní tekutině. Problematickým se stává až v případě přetrvávající bolesti.

Skřípání zubů

Bývá obrazným vyjádřením vzteku, jako zdravotní problém však tření zubní skloviny ve spánku, tzv. bruxismus, postihuje asi 10 % obyvatel. Může být projevem psychické nepohody, ale i například bolestí hlavy. Abyste si ze sna nezničili úsměv, raději podstupte návštěvu zubaře, který vám může doporučit chránič zubů.

Jako se vším, i se sebepozorováním by mělo platit, že se nemá nic přehánět. Zatímco některé zvuky, jimiž se naše existence projevuje, k životu patří, jejich přemíra nebo kombinace může znamenat zdravotní obtíže. Proto byste neměli zbytečně otálet s návštěvou lékaře. Včasným vyšetřením mnohdy banálního problému můžete předejít závažným komplikacím.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy