Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Těhotná Eva (27), které odumřel mozek: Lékař promluvil o trvalých následcích pro miminko

Zdroj: Facebook, Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
Přežití dítěte
Lékaři z nemocnice v brněnských Bohunic bojují o život miminka Evy (27) z Třebíče, které odumřel mozek. Mladou ženu drží na přístrojích, dítěti se nejprve musí vyvinout orgány tak, aby přežilo mimo dělohu. To zatím není možné. Jde o natolik ojedinělý případ, že se s ním doktoři setkali vůbec poprvé. Prozradili, jak o nebohou ženu pečují, aby miminko přežilo.

Přístroje zajišťují životní funkce těhotné Evy (27) tak, aby se miminko mohlo nadále vyvíjet. Žena leží v umělém spánku v nemocnici v brněnských Bohunicích už měsíc. Porod provedou lékaři císařským řezem nejdříve ve 24. týdnu těhotenství.

O mozkově mrtvou ženu pečují podobně, jako tomu bývá v případě dárců orgánů. „Samozřejmě s živým dítětem. Žena má infuzní pumpu, snažíme se držet hladinu hormonu, aby nedošlo ke spontánnímu porodu,“ řekl České televizi ředitel nemocnice Roman Kraus.

„Ta léčba není komplikovaná. Udržujeme životní funkce, je prováděna umělá plicní ventilace, kompletní monitoring, umělá výživa. Snažíme se zabránit proleženinám," upřesnil Kraus.

Pokud se lékařům podaří miminko přivést na svět, bohužel nebude mít vyhráno. "Neznamená, že když miminko přežije, bude to bez jakýchkoliv následků," uvedl pro Českou televizi přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Michal Zikán.

Eva už má s manželem Vojtěchem Votavou zdravého syna Matěje (3). Zda se dočká bratříčka či sestřičky, je zatím ve hvězdách...

Související články

Další články