Taxi tým městské policie, což je specializovaná složka, je v boji s nepoctivými taxikáři prakticky bezzubý, přesvědčili jsme se o tom sami v rámci nedávné reportážní série o bandě šmejdů, známých jako skupina „Karlovy lázně“. Ta okrádala hokejové fanoušky u pražské O2 Areny v místech, kde neměla co dělat a prakticky pod dohledem právě městské policie.

Není to nic neobvyklého. V Praze operuje aktuálně asi šest a půl tisíce taxikářů a ubývají po stovkách, neb je to tvrdý chlebíček. Z tohoto počtu dělá městu brutální ostudu 100 – 200 vykuků, kteří se obcházením vyhlášky a různými obstrukcemi v běžném provozu smějou policii i úřadům do obličeje, ostatně mrkněte na internetové televizi Stream nebo na Facebooku na projekt Praha vs. prachy novináře Janka Rubeše, ale nejezte předtím, mohlo by se vám udělat zle.

Nás zaujala i další skupina „taxikářů“, ve které si řada pražských šmejdů plní sen o taxislužbě – taxislužbě bez taxametru, jakékoli kontroly a samozřejmě bez jakéhokoli oprávnění či dokonce taxíku.

V civilních, neoznačených vozech jsou součástí vyhlášených band a jsou-li v přísné hierarchii každého štaflu tak nějak na řadě, bez skrupulí nechají turisty domluvit si cenu u „kolegy“ a pak je naloží, aby je za nehorázných cenových podmínek v rámci nepovoleného podnikání odvezli na místo určení.

Symbolem této sorty se pro mě stal „pán ze zeleného peugeotu“, Janek má pro změnu svůj „bílý mergl“.

Oficiálně veze kamarády ze zahraničí Prahou a je prakticky nepostižitelný. Tedy on postižitelný je, ale podívejte se na výše uvedený projekt či si připomeňte naši reportáž, ve které jsme během mistrovství světa v hokeji prosili městskou policii a její slovutný Taxi tým doslova na kolenou a několik dní, aby zlodějně, které přihlížely, zabránily.

Hádejte, kdo jako jediný obě následné čistky přežil? Civilní „taxikář“, majitel zeleného peugeotu, kterého jsme nahlašovali od úterý na linku 156 s tím, že na místě nemá co dělat, parkuje mimo vyhrazenou zónu, navíc v době, kdy do ní policie pouští jen rezidenty, kterým není, a má modrou parkovací kartu vypůjčenou nebo falešnou.

Dokumentovali jsme jeho „šichtu“ na místě osm hodin. Naložil třikrát. V rámci odpoledního předkrmu, večer možná následovaly s kamarády z celé tlupy žně v Karlově ulici. Včera operovali na Letné u Pivního festivalu. Když jsme o něm a jeho kamarádech mluvili s nedaleko stojícími strážníky a natočili je při tom skrytou kamerou, došlo nám, že tihle kluci se špatně nemají.

Kam se ale tenhle šašek a v celé skupině spíše podkoní hrabe na legendu zlodějské bandy na rohu Pařížské a Staromáku, která tu bezostyšně za přihlížení městské policie, často v kooperaci s ochrankami luxusních obchodů a diskoték, okrádá turisty roky.

Bílý mercedes, původně taxík, se proti své vůli objevil v projektu Janka Rubeše několikrát a vyřešil svou medializaci po svém. Prostě sundal „klobouk“, jak se říká žlutému svítícímu nápisu taxi na střeše, a „taxikaří“ dál bez něj. Často na místě pro invalidy, v neoznačeném voze a slovům taxametr a daně se povětšinou jen směje.

Je prakticky nepostižitelný stejně jako jeho zelený kamarád. Pokud patříte mezi poctivé taxikáře, kteří s tím chtějí praštit, protože práce je to tvrdá a nepříliš dobře placená, berte tento článek jako tip, jak zásadně změnit své podnikání k lepšímu.

Vlastně jste idiot, že ještě taxikaříte v taxíku…

Autor děkuje za spolupráci kolegům z časopisu Týden a Exkluziv vydavatelství Empressa, Janku Rubešovi a jeho projektu Praha vs. prachy a všem, kteří přispěli a přispívají svými svědectvími.

Máte zkušenost s nepoctivými taxikáři? Pořídili jste zajímavou fotku nebo video? Pište na redakce@extra.cz, Facebook eXtra, autorovi článku na pavel@extra.cz nebo volejte redakční hotline 776309989… Anonymita zaručena.

Chcete vědět, jaké používají finty? A co na ně říkají policisté, kteří se jich bojí? Jaká svědectví jsme získali od poctivých taxikářů a také od jednoho nepoctivého? Co na to samotná policie? Sledujte eXtra.cz!