Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Taxi v Praze velmi výrazně zvyšuje ceny: Podívejte se, o kolik se vám zdraží jízda

Zdroj: Praha vs. Prachy
služby
Zájemci o pražskou přepravu taxi si budou muset hlouběji sáhnout do kapsy... Důvodem je, že cena za jeden kilometr jízdy od dubna zvýší z 28 na 36 korun. Ovšem zdraží se i minuta čekání - a to ze šesti nově na sedm korun, jinak tomu není ani u nástupní sazby. Nově se zvýší ze 40 na 60 korun. Rozhodli o tom v pondělí pražští radní.

Co je přesný důvodem zdražení? Podle všeho skutečnost, že maximální ceny stanovené v roce 2006 již nepostačují ke krytí nákladů provozovatele taxislužby. Počítá se i se vznikem ceníku pro taxi-elektromobily, u kterých bude stanovena hranice za kilometr maximálně do 39 korun.

Změna má provozovatelům umožnit poskytovat své služby novými bezpečnými vozy. K tomu potřebují taxikáři dosáhnout přiměřeného zisku, což kvůli dosavadním nízkým cenám není možné. Oproti ceně za kilometr stanovené v roce 2006 se ta současná zvýší o 28,5 procenta.

Elektromobil má jiný ceník

Nový ceník zahrnuje poprvé také regulaci cen taxislužby provozované elektromobily, u kterého bude nástupní 70 korun. Čekací doba sedm korun za minutu a za kilometr jízdy cestující zaplatí maximálně 39 korun.

V minulosti část taxikářů žádala zvýšení cen v Praze svými protesty. Někteří z nich si pak v rozporu s nařízením města účtovali za jeden kilometr až 99 korun.

Kromě klasických taxi je možné v Praze využívat takzvanou alternativní taxislužbu. Proti alternativním taxíkům protestovali loni a předloni tradiční taxikáři, podle nichž jsou řidiči alternativních společností Uber či Bolt (dříve Taxify) černými taxikáři.

Sněmovna nyní jedná o novele silničního zákona. Pravidla taxislužby se tak zřejmě zjednoduší ve prospěch alternativních přepravců. Vozidla taxi už nebudou muset mít taxametr, ale postačí mobilní aplikace.

Související články

Další články