Tam totiž zjistili, že třináctiletá Angličanka má extrémně vysoké IQ. A to 162! To je o dva body více, než měl Einstein či Stephen Hawking. „Měla jsem špatnou docházku na základní škole a moje máma tak bojovala, aby mě první den dokopala na Burnt Mills. A tato škola mi úplně změnila život,“ vzpomíná mladá Romka.

Matka Nicole Dolly Buckland (34) se vůbec nediví, že její dcera dosáhla takového výsledku. Podle ní už před druhým rokem života uměla jednoduché matematické výpočty a v deseti letech vyřešila komplexní algebru. Na testy odvezl Nicole její otec. Když jí dal totiž vyplnit jeden z kvízových IQ testů, všiml si její nadprůměrné inteligence.

Mladá Romka díky svojí inteligenci strávila celý den v Oxfordu, kam ji pozvali profesoři. A byla nadšená. „Nikdy předtím jsem na univerzitě nebyla, bylo moc příjemné se tam podívat,“ řekla Nicole, která se chce stát doktorkou.

A také doufá, že se změní pohled na Romy. „Lidé říkají špatné věci o Romech, které často nejsou pravdivé. Máma mi říkala, že lidé tvrdí, že Romové dělají špatné věci, ale naše komunita je civilizovaná,“ uzavírá Nicole.