Jemma-Louise Roberts (†13) byla se svojí rodinou na dovolené. Začala tam mít zdravotní problémy, cítila nevolnost a zvracela. Rodiče ji vzali do nemocnice, kde jí doporučili, aby byla v klidu a nepohybovala se mezi větším množstvím lidí.

Krátce nato se ale její stav velmi zhoršil a musela být hospitalizována. Doktoři jí na základě dalších vyšetření diagnostikovali syndrom toxického šoku, který způsobila bakterie stafylokok v tampónu, který používala při menstruaci. Tampóny se sice v tak mladém věku nedoporučují, ale Jemma-Louise byla závodní plavkyní a nikdy nechtěla kvůli menstruaci přerušovat trénink. Týden po stanovení diagnózy upadla do kómatu a zemřela na krvácení do mozku.

O příběhu Jemmy-Louise Roberts jsme vás už informovali ZDE.

Její matka se nyní rozhodla promluvit. Chce sdílet příběh její nebohé dcery a zvýšit tím povědomí o syndromu toxického šoku. Podle ní by měly mladé ženy a dívky vědět, co se jim může po zavedení tampónu stát. A měly by si rozmyslet, jestli budou tampóny v tak mladém věku používat. „Nemluví se o něm dost. Je potřeba, aby se o něm" dozvědělo co nejvíce lidí":https://admin.extra.cz/…-to-potunili. Můj manžel o něm nikdy neslyšel a to se musí změnit,“ řekla její matka.

Podle odborníků by měly mladé ženy o syndromu toxického šoku vědět, ale nemělo by je vyděsit používat tampóny. „Tampóny jsou bezpečné. Zároveň je třeba si být vědom rizika výskytu syndromu toxického šoku. A to hlavně v případě, kdy mají ženy v sobě tampón delší dobu, než se doporučuje,“ vysvětlil americký specialista.

Syndromem toxického šoku se nakazí v průměru jedna žena ze sto tisíc, které používají tampón. Případy, kdy pacientka zemře, nejsou časté.