Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Tato 4 fakta o nejpoužívanějším umělém sladidlu aspartámu vás budou šokovat. Je toxický a poškozuje mozek!

Tato 4 fakta o nejpoužívanějším umělém sladidlu aspartámu vás budou šokovat. Je toxický a poškozuje mozek!
Zdroj: profimedia.cz
Předchozí Další
Aspartám už je na trhu více než 30 let a všichni ho hojně využívají. Jenže toto umělé sladidlo není tak zdravé, jak se předpokládalo. Podle studie má velmi negativní účinky na zdraví člověka.

Kdo nechce sladit obyčejným cukrem, sáhne po umělém sladidlu. Navíc se teď aspartám nachází skoro ve všem. Vyskytuje se v dietních nápojích a oblíbených potravinách, jako jsou sladkosti, zmrzliny, dezerty, žvýkačky nebo light jogurty Skrývá se však i v některých lécích a vitaminových a šumivých potravinových doplňcích. Aspartámem také hodně sladily naše babičky a dědečkové. Jenže nikdo netušil, že je to až tak zdraví nebezpečné.

Aspartám je 200x sladší než cukr. Stačí, když si ho přidáte jen trochu, a hned máte kávu nebo čaj mnohem sladší, než kdybyste si do něj dali několik kostek cukru. Toto umělé sladidlo je ale ještě více nebezpečné, než se předpokládalo. A málokdo o tom ví. Aspartám je totiž spouštěčem různých zdravotních komplikací. Obvykle se skrývá pod označením E951. Podívejte se na 4 neuvěřitelná fakta o tomto umělém sladidle. Jak je možné, že je vůbec schválen jako bezpečná potravina?

1. Aspartám může způsobit rakovinu

Toto umělé sladidlo se v těle se rozkládá na 3 látky - fenylalanin, kyselinu asparagovou a methanol. Po rozpadu v těle se chemikálie ještě ztrojnásobí a mají tak větší dopad na tělo. Obzvlášť toxický je volný metanol. Ten poškozuje DNA buňky a může způsobit leukémii a další formy zákeřné rakoviny. Aspartám je hodně spojován s rakovinou mozku, která se v západním světě vyskytuje čím dál tím častěji. V rámci studie na pokusných krysách z roku 1996 bylo zjištěno, že testovaná zvířata konzumující aspartám měla vyšší pravděpodobnost výskytu rakoviny mozku než kontrolní skupina zvířat.

2. Aspartám způsobuje obezitu

Umělá sladidla jsou považována za bezpečnou náhražku cukru, takže by po nich neměl nikdo ztloustnout ani mít žádné jiné zdravotní problémy. Opak je ale pravdou. Mnohé studie zjistily, že chemikálie podobné aspartámu škodí ještě víc, protože podporují přibírání na váze.

Aspartám mění tělesnou produkci hormonů a zvyšuje chuť k jídlu.

3. Byl schválen přestože je toxický

Toto umělé sladidlo bylo objeveno úplnou náhodou. Při vývoji léku na žaludeční vředy výzkumníci zjistili, že to, co právě vyrobili, je něco sladkého. Napadlo je, že by se to mohlo používat jako náhrada cukru. A požádali tak úřady o schválení. Když se ale aspartám zkoumal blíže a dělaly se pokusy, zjistilo se, že opice po něm mají záchvaty a některé dokonce zemřely. Jak je tedy možné, že i přes to bylo toto umělé sladidlo schváleno jako bezpečné? Informace o tom, že sladidlo není bezpečné, byly totiž před schvalovací komisí utajené.

4. Aspartám vážně poškozuje mozek

Aspartám je složený z přibližně 40% kyseliny asparágové, volné aminokyseliny, která má schopnost procházet přes mozkovou krevní bariéru. Při nadměrné konzumaci aspartámu začne být mozek bombardovaný velkým množstvím vápníku Aspartám působí na spojeních nervových buněk v mozku podobně jako glutamát a vyvolává nadměrné dráždění, vedoucí až k odumření neuronů. Může to také způsobovat epileptické záchvaty, neurologická onemocnění, Alzheimerovu chorobu nebo demenci. Aspartám totiž příliš stimuluje mozek.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy