Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Tatínek leží s covidem: Nemocnice radí, jak se s příbuzným spojit

Tatínek leží s covidem: Nemocnice radí, jak se s příbuzným spojit
Zdroj: Pixabay
NEMOCNICE
Společnost se již více než rok potýká s nemocí COVID-19 a zdá se, že její přítomnost nás bude ještě nějakou dobu sužovat. Nemocnice jsou plné pacientů s lehčím i těžším průběhem nemoci. Redakci eXtra.cz zajímalo, jak mohou být lidé v kontaktu se svými nejbližšími, kteří bojují s tou nejagresivnější formou nemoci.

Řada nemocnic je v současné chvíli pro návštěvy veřejnosti kompletně uzavřena, například Fakultní nemocnice Ostrava má plošně zakázané všechny návštěvy už od loňského července. "Výjimku tvoří jen některé případy, jde zejména o návštěvy u dětí a u pacientů v terminálním stadiu (konečná fáze nemoci - pozn. red.)," říká Petra Petlachová, vedoucí oddělení komunikace. Jejich covidová oddělení mají pak ještě přísnější režim. Pacienti u sebe však mohou mít mobilní telefon, tablet či jiné zařízení umožňující komunikaci. "Vždy spíš záleží na tom, nakolik jsou schopni sami komunikovat," dodává Petlachová.

Pro ty, kteří své vlastní komunikační zařízení nemají, vybavila koncem listopadu 2020 nemocnice oddělení resuscitační a intenzivní péče tablety. Ty pomáhají spojit pacienty s jejich blízkými. "S nadšením tuto novinku přivítaly zejména rodiny nemocných, kteří jsou ve velmi vážném stavu a nezvládnou sami komunikovat. Sestřičky se v předem domluvenou hodinu s rodinou spojí a pacient na lůžku, napojený na přístroje, má možnost své blízké vidět a slyšet," uvádí Fakultní nemocnice Ostrava ve své tiskové zprávě.

Otec neskrýval dojetí

První rodina, která měla možnost si tuto formu komunikace vyzkoušet, byla rodina pana Vlastimila Dvořáka. „Byla to výborná zpráva, že se můžeme s tatínkem vidět po takové dlouhé době," řekla dcera chvilku po obrazovém spojení se svým otcem. Toho neviděla už víc než měsíc. Otec při telefonátu neskrýval dojetí: „Budu se snažit, ať jsem co nejdříve zpátky s vámi. Jsem moc rád, že vás všechny vidím. Budu bojovat.“

Pro zdravotníky je možnost online komunikace velmi emotivní. Pozorovali totiž, že během hovoru mají pacienti úsměv na tváři a že se jim výrazně zlepšila nálada. "I v této náročné situaci, kterou vyžaduje péče o těžce nemocné covid pozitivní pacienty, si sestřičky udělají čas, aby pacientům komunikaci s rodinou umožnily,“ ubezpečila staniční sestra covid JIP PhDr. Karolína Stuchlíková, Ph.D.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy