Trendy
Výměna manželek 2024 válka na Ukrajině Survivor 2024 Kate Middleton

Tatíček Masaryk by dnes slavil: Podívejte se s námi, jak se zasloužil o Československý stát

Tomáš Garrigue Masaryk
Zdroj: facebook.com
+ Další 4 fotografie
Dnes by své 168. narozeniny oslavil jeden z největších Čechů, prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Významná postava naší historie svým dílem a uvažováním výrazně formovala naši společnost a hlavně prostředí první Československé republiky.

Tatíček Masaryk se tak, jako málokdo, zasloužil o vytvoření samostatného státu Čechů a Slováků. Stál na straně svobody, humanismu a demokracie. Podívejte se společně s námi na jeho pestrý život.

Mládí a zahájení politické kariéry

Narodil se 7. března 1850 v Čejkovicích u Hodonína do chudé rodiny. Byl velice chytrý a vnímavý, maturoval ve Vídni. Na studiích v Lipsku se zamiloval do Američanky Charlotty Garrigue. Oženil se s ní, přijal její jméno a měl s ní pět dětí.

Začal se angažovat ve veřejném životě a také v politice. Přispíval do vědeckého časopisu Athenaeum, ve kterém zpochybnil pravost Královédvorského a Zelenohorského rukopisu. Tím na sebe výrazněji upozornil veřejnost, u mnohých ale ne v dobrém. V očích mnoha Čechoslováků se stal Masaryk kvůli svému tvrzení vlastizrádcem, ačkoliv se později ukázalo, že měl pravdu.

Poslanecké období

V roce 1891 se stal poslancem říšské rady a českého zemského sněmu za mladočechy, o osm let později vystupoval v případu Leopolda Hilsnera odsouzeného za vraždu švadleny Anežky Hrůzové. Prosadil revizi procesu, ale stal se tak i terčem nenávistné antisemitské kampaně. Jeho nebojácný postoj mu vynesl v židovské komunitě vynikající pověst, a v Izraeli dnes dokonce nese Masarykovo jméno jeden kibuc a je po něm pojmenováno také náměstí v Tel Avivu.

První světová válka

Když vypukla první světová válka, rozhodl se bojovat proti habsburské monarchii a začal usilovat o vytvoření samostatného československého státu. TGM jednal s vládami Velké Británie, Ruska a Spojených států a podařilo se mu prosadit poválečné roztržení Rakouska-Uherska a vznik samostatného státu Čechů a Slováků.

14. října 1918 se Masaryk stal předsedou prozatímní československé vlády, o 4 dny později ve Washingtonské deklaraci vyhlásil samostatnost československého národa a 14. listopadu Tomáše Garrigua Masaryka v jeho nepřítomnosti zvolilo Revoluční Národní shromáždění prezidentem nové republiky.

Masaryk po válce

Dne 21. prosince 1918 se Masaryk vrátil do Prahy. Jel vlakem a na cestě dělal časté zastávky, na kterých ho lidé nadšeně vítali. Na Pražském hradě pak přednesl své poselství k Národnímu shromáždění. 27. května 1920 byl T.G.M zvolen prezidentem podle nové československé ústavy. Do této funkce byl zvolen ještě dvakrát.

Po nástupu Adolfa Hitlera k moci Masaryk ještě přijal prezidentskou kandidaturu, ale v příštím roce na svůj úřad abdikoval.

Tomáš Garrigue Masaryk zemřel 14. září 1937 na zámku v Lánech. Jeho pohřeb byl velmi smutným dnem pro československý lid.

Co dělat při jaderné havárii: Základní rada zní schovej se a zůstaň v kontaktu, říká Dana Drábová

Související články

Další články

Nejnovější kauzy