Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Bachelor Česko 2024 Zrádci (reality hra)

Táta českých alkoholiků Karel Nešpor: Má chytrý fígl, jak dostat Dádu do léčebny

Dagmar Patrasová, Felix Slováček a MUDr. Karel Nešpor.
Zdroj: Koláž eXtra.cz/Martin Procházka
Předchozí Další
+ Dalších 6 fotografií
MEDICÍNA

Psychiatr MUDr. Karel Nešpor (69), uznávaný odborník na závislosti, má s alkoholismem mužů i žen bohaté zkušenosti. Co přes eXtra.cz radí Dagmar Patrasové (66), která má podle mnohých s pitím problém? Dostat ji na léčení proti její vlastní vůli, v podstatě ji zbavit svéprávnosti, nebude nic jednoduchého.

Herečka a zpěvačka Dagmar Patrasová (66) měla v pondělí 23. května autonehodu: nabourala do auta a betonové zábrany, nakonec se před přivolanou policií odmítla podrobit dechové zkoušce a zapřela i řidičák.

Mnozí mají i po jejím šokujícím videu, na němž se potácela Vinohrady, naprosto jasno: myslí si, že má těžkou závislost na alkoholu.

Co na to guru českých alkoholiků MUDr. Karel Nešpor? „S dotyčnou dámou se osobně neznám, videa jsem neviděl. Mohu hovořit pouze obecně,“ začal své vyprávění pro eXtra.cz.

„Kdo pije pravidelně, u něj mohou trpět játra, srdce, může mít vysoký krevní tlak a podobně. Pití žen má specifické rysy. Nebezpečnost alkoholu je totiž dána i pohlavím. Ženy mají menší játra, alkohol tím pádem pomaleji odbourávají. Rychleji vzniká závislost, také škody na zdraví u nich přicházejí dřív. Rychleji například dochází k jaterním poškozením,“ varuje psychiatr.

Babičky sekly s pitím kvůli vnoučatům

„Když jsem pracoval na ženském oddělení, běžně jsem se setkával se situací, kdy manželé pili oba, oba stejně. U ženy se vytvořila závislost a on ji pak opustil jako alkoholičku. Našel si jinou, ze které ale také vychoval závislou na alkoholu,“ prohlašuje trochu udiveně.

„Na druhou stranu ženy se za své pití víc stydí. To má výhodu i nevýhodu. Nevýhodou je, že častěji pijí o samotě a tají to. Výhoda spočívá v tom, že protože se za to stydí, obvykle bývají více motivovány k tomu snažit se něco s tím udělat, přicházejí s tím pak do léčby,“ vysvětluje Nešpor.

Nabídl bych vám jednu roztomilou zkušenost z praxe, kdy na léčbu přicházely dámy 50+, často velmi noblesní ženy, jejichž motivací bylo, že jim synové nebo dcery nechtěli půjčovat vnoučata. To pro muže, který se propíjí do deliria, není klíčová snaha,“ říká s jistou mírou nadsázky. I Dáda má díky synovi vnoučata, takže možná tudy by mohla vést cesta...

Podívejte se na stav Dagmar Patrasové krátce po nehodě (zdroj eXtra.cz/Aktu.cz):

Výmluvy jsou mýtus, říká Nešpor

Co říká odborník na výmluvy lidí, proč pijí? Některé ženy třeba argumentují skutečnou či domnělou nevěrou partnera. „Jde o mýtus. Řada sofistikovanějších závislých lidí je schopná vyjmenovat třicet důvodů, proč jsou závislí, ale je jim to houby platné,“ říká razantně.

„Závislost nevzniká jako následek jedné situace, ale jako důsledek vzájemného působení různých rizikových činitelů. Narodit se ve střední Evropě je samo o sobě rizikové. Je to mokrá oblast světa. Roli hraje i výchova nebo okruh lidí, se kterými se stýkáme, také duševní zdraví. Faktorů je celá řada. Léčba by se mimo jiné měla zaměřit na to, aby se vliv rizikových faktorů oslabil, a naopak aby se posílily ochranné činitele. To je třeba právě vazba starší dámy na vnoučata. Je to v podstatě jako šachy. Černé figury jsou rizikové činitele a bílé ochranné,“ upřesňuje.

„Například jeden náš pacient až asi po třetí recidivě pochopil, že dělat barmana není pro něj úplně ideální. Teď má zaměstnání v jiném oboru a abstinuje se mu snadno,“ dodává MUDr. Karel Nešpor.

Ohledně Patrasové se často spekuluje o tom, že možná požívá alkohol kvůli nešťastnému manželství. To ale podle lékaře problémy spíš prodlouží.

Jestliže byl někdo smutný už před pitím alkoholu, smutek se v kocovině prohloubí. Odhaduji, že dobrá polovina lidí, s nimiž se v práci setkávám, jsou kromě závislosti duševně naprosto zdraví lidé. Jestliže má někdo duševní problémy, je pro něj alkohol nebezpečnější. Když tyto problémy nemá, je pro něj ale nebezpečný také,“ tvrdil před časem pro Lidové noviny.

Co má dělat rodina, když si žena ničí život, kariéru

Lékař také vydal bezplatnou příručku pro manžele a manželky závislých. Z ní by si určitě mohl vzít ponaučení i saxofonista Felix Slováček.

Co se v ní také píše?

„Žít se závislým člověkem je stresující. Často se chová nepředvídatelně, nebývá na něj spolehnutí a působí komplikace. Kdo s takovým člověkem žije, by si měl připomenout problémy, které jemu i jeho rodině způsobil závislý partner. Měl by si uvědomit i případná budoucí rizika. V takové situaci se vyplatí myslet hlavně na sebe,“ uvádí lékař.

Závislost je nemoc, tato skutečnost by se ale neměla zneužívat. Jestliže jim někdo navrhne, aby se šli léčit, najednou jsou zdraví a žádnou léčbu nepotřebují. Moudrá láska říká přibližně toto: ‚Záleží mi na tobě, ale jestli budeš takto pokračovat, půjdu vlastní cestou‘,“ vysvětluje.

Poslechněte si, jak ztěžka Dagmar Patrasová po nehodě mluvila (zdroj: střih a audio: eXtra.cz/foto a video: Aktu.cz):

Hádky nemají cenu

„S intoxikovaným člověkem nemá velký smysl diskutovat nebo mu něco vyčítat. Vnímá spíše tón hlasu a gesta než obsah slov. Proto je lépe mluvit klidným hlasem a udržovat delší vzdálenost. Vážný rozhovor je lepší odložit na další den. Pak bývá závislý člověk spíše ochoten k ústupkům. Je to také vhodná doba navrhnout odvykací léčení,“ píše lékař.

„Pomáhá také odborná pomoc, např. v poradně pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy nebo ve specializované ordinaci pro léčbu závislostí. Lze také využívat telefonickou pomoc, např. Centrum krizové intervence má telefon 284 016 666 a je v provozu nepřetržitě.

Užitečná organizace pro příbuzné závislých na alkoholu je Al-Anon a pracuje ve více českých městech. Účast na setkáních je bezplatná a není třeba se předem objednávat,“ dává tipy na pomoc.

Jak přimět závislého k léčení

  • Zjistěte, jaké jsou možnosti léčby, a informujte o nich partnera.
  • K dobrovolné léčbě můžete motivovat závislého i tím, že léčbou podmíníte trvání vztahu.
  • Nedobrovolná pobytová léčba je možná, jestliže je někdo nebezpečný sobě nebo okolí. Závislost není sama o sobě většinou dostatečným důvodem k této formě léčby. Do psychiatrických zařízení se nedobrovolně přijímají závislí lidé například se sebevražednými tendencemi, halucinacemi, bludy atd. Převoz k takové léčbě může zorganizovat kterýkoli lékař, často to bývá lékař záchranné služby.
  • Léčbu může nařídit i soud. Děje se tak tehdy, jestliže došlo v souvislosti s návykovou nemocí k trestné činnosti.

Tuňák mi zničil hru, tvrdí Martin ze Zrádců. Odsoudil Honzův hysterák a odhalil, jak moderátora snášeli ostatní

Související články

Další články

Nejnovější kauzy