Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

Talentovaný scenárista Jiří Hubač (†82) měl talent od Boha: Hercům psal role přímo na tělo

Talentovaný scenárista Jiří Hubač (†82) měl talent od Boha: Hercům psal role přímo na tělo
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
narozeniny
Scenárista a dramaturg Jiří Hubač (†82) by dnes oslavil 91. narozeniny. Ačkoliv se v mládí pohyboval spíše kolem elektrotechniky, postupem času se vyprofiloval ve výrazného autora námětů a scénářů řady nezapomenutelných seriálů, filmů i divadelních her. Legendární scenárista s řadou ocenění podlehl před devíti lety zákeřné chorobě.

Jiří Hubač patřil k nejtalentovanějším scenáristům své doby, ačkoliv v mládí vystudoval střední průmyslovou školu. Zpočátku se živil jako konstruktér, osud s ním měl ale jiné plány. Při nemoci v polovině padesátých let, která ho na dlouhou dobu připoutala na lůžko, v sobě naplno objevil tvůrčí vlohy.

Od konstruktéra k redaktorovi

Jiří Hubač se narodil v roce 1929 v Praze. Už od dětství disponoval spisovatelským a vypravěčským nadáním, navzdory tomu se ale mladý Hubač rozhodl pro školu s technickým zaměřením. Po několika letech, kdy se oboru elektromechaniky věnoval, přišla dlouhodobá nemoc, která Hubačovi umožnila vlastní tvorbu. Budoucí scenárista našel v psaní smysl a zalíbení a od roku 1956 začal pracovat jako redaktor časopisu Technická politika. V roce 1961 nastoupil do tehdy Československé televize jako dramaturg, a tak se zrodila jeho televizní tvorba.

Byl autorem populárních seriálů

Jeho prvotinou byla inscenace Zítra a pozítří. Zásadním pro Hubače byl začátek spolupráce s Jaroslavem Dietlem, se kterým začal pracovat na slavném seriálu Tři chlapi v chalupě O tři roky později následoval další úspěšný seriál Eliška a její rod, na němž se Hubač podílel. Obrovský úspěch pak zaznamenal v osmdesátých letech populární seriál Sanitka Mezi snímky, jejichž námět napsal právě Jiří Hubač, se řadí Ikarův pád, Nezralé maliny, Učitel tance, Fany, Všichni moji blízcí a spousta dalších.

Jiří Hubač měl nejen talent na dokonalé vykreslování psychologie postav, ale měl také štěstí na spolupráci se známými autory a režiséry. Vedle Dietla spolupracoval od konce 60. let s Antonínem Moskalykem Jejich společné dílo snímek Raport byl oceněn dvěma filmovými cenami, stejně tak Dlouhý podzimní den.

Bohdalové psal role na míru

Jiří Hubač měl dobré vztahy i s herci a byl znám tím, že hercům psal role přímo na tělo. Nejednou se tak stalo v případě Jiřiny Bohdalové, Vladimíra Menšíka nebo Jiřiny Jiráskové. Na žádost Jiřiny Bohdalové vznikly z pera Jiřího Hubače divadelní hry Dům na nebesích nebo Generálka, z filmů pak Fany, za kterou Bohdalová získala Českého lva.

Sám Jiří Hubač získal Českého lva za scénář k filmu Babí léto z roku 2001. O dva roky dříve byl uveden do Dvorany slávy v anketě TýTý.

Krutý konec

Jiří Hubač zemřel v roce 2011 na rakovinu jater v motolské nemocnici. Manželka Ivana i jejich tři děti krutou diagnózu před veřejností tajily.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy