Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Takto se covidu ubráníme: Podle bojového plánu se zaměříme na školy, testy a očkování

Covid-19: Máme nejvíc nakažených od května, toto je plán, jak se bránit
Zdroj: Pixabay
+ Další fotografie
Koronavirus

Zavírání škol a obchodů už ne, testování zdarma a očkování ano. Tak bychom se měli podle Mezioborové skupiny pro epidemické situace vyhnout katastrofě. Od začátku května máme totiž opět nejvíc nakažených, stupňují se i počty obětí a pacientů s těžkým covidem. Co by se mělo změnit, si přečtěte v našem článku.

Máme hodně nakažených

V současnosti u nás máme opět hodně nakažených, je jich nejvíc za období od začátku května, v pátek jich laboratoře odhalily 1781. Kromě toho, že rychle přibývá nově nakažených, zvyšuje se i počet i hospitalizovaných a počet obětí na životech. Kromě toho se ale stupňují i případy těžkého průběhu covidu. Lidí ve vážném stavu je aktuálně kolem devadesáti.

Mezioborová skupina pro epidemické situace vydala tedy stanovisko, ve kterém se můžeme dočíst, jak se vzniklou situací naložit. Momentálně se máme nacházet v podobné situaci, v jaké jsme byli loni v září, ale postupovat bychom podle MeSES měli způsobem jiným. To, co fungovalo minulý rok, teď už podle skupiny vhodné není. Navíc máme možnost očkování a část lidí už covid prodělala.

Zavírání škol už ne, testy zdarma ano

Přísná opatření už nedoporučují, zato bychom ale měli využívat systému T-N-O (test-nemoc-očkování). Roušky a respirátory bychom si podle MeSES měli také ještě na ústech ponechat, hlavně v MHD, kde je malý prostor, se vyplatí. Očkovat bychom měli dál, a to i posilující dávkou. Přitvrdit MeSES doporučuje ve školách, kde by doporučovala znovuzavedení plošného testování, stejně tak i ve firmách. Tam totiž podle imunologů dochází k velkému množství kontaktů.

Testovat by se měli nechat neočkovaní lidé nebo lidé, kteří neměli v posledních 180 dnech pozitivní PCR test. Stát by pak měl testování ve školách obnovit v okresech, kde za týden přibude více než sto nakažených na sto tisíc obyvtel, a to u těch studentů, kteří nejsou očkovaní nebo neprodělali v posledním půl roce covid. Pokud se jedná o firmy, tam by se mělo začít testovat v momentě, kdy okres ohlásí nad dvě stovky nových nakažených na sto tisíc obyvatel týdně.

Testování doporučuje MeSES zachovat bezplatné. To chce ale přitom vláda od 1. prosince zrušit, aby motivovala lidi k očkování. Karanténa by se měla zkrátit jen na sedm dní, sedmý a desátý den by pak člověk v karanténě podstoupil test. Odzvonit by mohlo i neefektivnímu omezování počtu osob u stolu v restauracích, zavírání obchodů a škol.

Související články

Další články