Znáte Screwball Scramble? Jde o dětskou hru, při které je zapotřebí dostat kuličku přes jakýsi labyrint, ukrývající řadu překážek – houpačky, skluzavky atd.

Členové japonského klubu Tsukuba Lego Circle se nedávno rozhodli postavit si vlastní verzi této hry s funkčními eskalátory, robotickými pažemi a dokonce i pneumatickou rampou.

Takzvaný Lego Great Ball Contraption – k jehož vybudování bylo použito více než 11 000 kostiček – se skládá z řady různých modulů, navržených jednotlivými lego nadšenci. A dát ho dohromady rozhodně nebylo nic jednoduchého.

„Například já strávil prací na svých sedmnácti modulech více než 600 hodin a spotřeboval asi 3000 cihliček. Byla to neuvěřitelná dřina,“ konstatoval dvaadvacetiletý Kawaguchi Akiyuki.

Výsledek však nepochybně stojí za to. Na dráze naleznete například mechanismus, který hází kuličky na miniaturní basketbalový koš – tak přesný, že většina z nich projde obručí. Samostatnou zmínku si jistě zaslouží také sofistikovaný pásový dopravník nebo různé výtahy.

Dodejme, že navrhnout vlastní originální Great Ball Contraption je mnohem těžší, než by se na první pohled mohlo zdát. „Nováčci by podle mě měli začít kopírováním modulů jiných lidí. Tímto způsobem se to naučí nejrychleji,“ uvedl Kawaguchi.