Abdelhamid Abaaoud se narodil roku 1987 v belgickém Bruselu. Vyrostl v čtvrti Molenbeek, kde se schází radikální muslimové.

Je podezřelý z organizace několika útoků na Paříž. Jde o islámského teroristu marockého původu. Používá několik pseudonymů – Abou Omar Soussi a Abou Omar el-Beljiki.

Abaaoud (28) je jedním ze šesti dětí a synem Omara Abaaouda, prodavače, který emigroval z Maroka do Belgie v roce 1975. Po několika útocích se ho otec zřekl. Abaaoud vyrůstal v bruselské části Molenbeek, která je známá jako rodiště všech islámských radikálů.

Abaaoud chodil na elitní školu College Saint Pierre. Studium nedokončil, vyhodili ho za několik kázeňských přestupků.

Později, v roce 2010, skončil ve vězení za ozbrojené loupeže. Tam se měl údajně seznámit se Salahem Abdeslamem, jedním z teroristů, kteří připravili útok na Paříž. Salah podle informací pronajal auto, které dovezlo tři teroristy k divadlu Bataclan, kde proběhl páteční masakr v Paříži během koncertu.

V roce 2013 vyrazil Abaaoud bojovat s ostatními radikály do Sýrie. Ve stejném roce naverboval svého 13letého bratra Yunise, který je označován za „nejmladšího džihádistu světa“, do teroristické organizace v Sýrii.

V březnu roku 2014 se objevilo na internetu video, ve kterém řídí auto a za ním táhne čtyři mrtvá, zohavená těla.

Krátce poté se vrátil zpátky do Belgie, kde měl verbovat další bojovníky pro Islámský stát. Měl se podílet na několika dalších útocích po celé Evropě.

V lednu 2015, týden po útocích na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo, provedla belgická a francouzská policie razii na jeho teroristickou buňku. Podařilo se jim zastřelit dva Abaaoudovy komplice. Ten opět unikl a později se psalo, že prchl do Řecka.

V dubnu 2015 se policistům podařilo zmařit jeho útok na kostel Villejuif nedaleko Paříže.

V červenci 2015 byl po teroristickém nájezdu v belgickém městě Verviers obviněn a odsouzen v nepřítomnosti za nábory hrdlořezů pro IS. Byl odsouzen na dvacet let.

21. srpna 2015 byl součástí útoku ve francouzském vlaku. Ten jel z Amsterdamu do Paříže. Třem odvážným americkým vojákům se podařilo útok odvrátit.

Veškeré útoky plánoval ze Sýrie prostřednictvím islámských bojovníků ve Francii a Belgii.

Páteční teroristický útok v Paříži byl pod taktovkou Molenbeeku a provedly ho tři koordinované skupiny teroristů. Stal se nejhorším krveprolitím, které francouzská metropole pamatuje od konce druhé světové války, a prezident Francois Hollande i další státníci ho označili za vyhlášení války, píše web novinky.cz.

Abaaoud je momentálně nejhledanějším mužem světa, hned po Salahu Abdeslamovi.