Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Před smrtí neuvěřitelně trpěla. Dcera Milady Horákové se rozpovídala o skonu své matky

Před smrtí neuvěřitelně trpěla. Dcera Milady Horákové se rozpovídala o skonu své matky
Zdroj: youtube.com/archiv
+ Další 2 fotografie
proces
JUDr. Milada Horáková (†48) je jedinou ženou, která byla v Československu popravena z politického důvodu. Byla odsouzena za vykonstruované spiknutí a velezradu. Komunisté ji oběsili v roce 1950. V tu dobu bylo její dceři Janě patnáct let. Jak dívka přežila smrt své matky a co se s ní vůbec dělo?

Milada Horáková byla obětí justiční vraždy. V tu dobu neexistovala moc, která by jí dokázala pomoci. O její milost prosil Albert Einstein, Winston Churchill nebo například Eleanor Roosevelt. Její dcera se po téměř sedmdesáti letech rozpovídala o tom, co to pro ni tehdy znamenalo

„Už tehdy u nás panovala taková napínavá atmosféra. Otec byl v práci perzekvován (pronásledován), pak ho vyhodili. I proto byl doma, když mámu přišli zatknout, a proto taky jí šel dát avízo, ale bohužel už přišel pozdě,“ prozradila dcera Milady Horákové Jana Kánská v talk show Jana Krause.

Otec Jany emigroval do Ameriky a zůstala ještě několik měsíců v jejich společném bytě, než ho komunisté zabavili. Později se přestěhovala k tetě, kde žila do roku 1968, kdy do Ameriky emigrovala také.

„Chodila jsem tady do školy a díky mnoha statečným lidem jsem ukončila gymnázium, ale na vysokou školu jsem se samozřejmě nedostala. A zase díky mnoha statečným lidem jsem se dostala na druhou zubní kliniku, na takovou školu pro zubní instrumentářky, kde jsem později deset let pracovala,“ uvedla Kánská a dodala, že se chtěla dostat i na medicínu, ale kvůli politickému režimu to bylo nereálné.

V roce 1966 odletěla na tři měsíce do USA za svým otcem. „Bylo to velmi příjemné setkání a hodně překvapivé. Spíš pro něj než pro mě. On najednou viděl z děcka dospělou ženskou,“ vzpomínala Jana, na které není poznat, že by měla mít americký přízvuk. Vzala si totiž za manžela Čecha.

S faktem, že její maminku popravili, se postupem času smířila. Dost často na ni vzpomíná. „Nejkrásnější vzpomínku mám z posledních prázdnin, než mámu zavřeli. Byli jsme někde v lázních na Moravě i s tatínkem a přáteli v roce 1949. Pak maminku na sv. Václava zatkli,“ svěřila se Jana. Do Čech se vrací pravidelně dvakrát do roka. I přes ten fakt, že v Americe má vnoučata, děti i manžela, považuje Čechy za svůj domov.

Jana Kánská navštívila svou domovinu kvůli premiéře filmu o její matce nesoucí název Milada, který měl premiéru 2. listopadu 2017.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy