Výcvik trvá 32 týdnů a je navržen tak, aby ho dokončili jen ti supervojáci. Mnoho z rekrutů odpadne již během krutého zacházení někde v půlce, ale obávaný „Mud Run“, tedy běh v blátě, dělá vrásky i těm nejdrsnějším z nejdrsnějších.

Devonské bažiny jsou ideální pro své mazlavé nánosy říčního bahna a páchnoucího kalu. Běh trvá sice jen 45 minut, ale určitě to bude nejdelší skoro hodinka ve vašem životě. Bláto je tak husté, že se v něm pomalu nedá ani pohnout, ale rekruti v něm musí běhat, cvičit a skákat, do ucha jim řvou velitelé výcviku a muži zažívají doslova utrpení. Všichni si sáhnou na dno vlastních sil.

Aby si rekruti mohli nasadit zelený baret speciální složky britských mariňáků, je třeba je nejprve demoralizovat a vyčerpat v ústí řeky Exe. Mud Run má za úkol prověřit nejen fyzické síly, ale hlavně soudržnost týmu a bojovného ducha. Rekruti neví, kde je konec bahenního běhu a musí se tam za každou cenu dostat.

Disciplína je u výcviku komandos, tedy vojáků vyškolených na přepadový boj v týlu nepřítele, na prvním místě. Na nesplnění úkolu zde není místo. Ke královskému námořnictvu se dostanou jen ti nejlepší a projít tak náročným tréninkem je pro ně pocta. Svůj zelený baret si musí každý zasloužit.