Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Takhle šel čas s princeznou Bosanou ze Tří veteránů: Její rodinu stihl krutý osud

Takhle šel čas s princeznou Bosanou ze Tří veteránů: Její rodinu stihl krutý osud
Zdroj: Reprofoto ČT / FDB.cz
+ Dalších 8 fotografií
proměna
Od natočení pohádky Tři veteráni uplynulo již sedmatřicet let. Do hlavní role princezny Bosany byla obsazena herečka Vida Skalská Neuwirthová (58). Není to však jediný úspěch, který za svůj život dosáhla. Herečka vede malé divadlo pro děti a našla se v loutkářství. Vida Skalská ale neměla od dětství ustálo na růžích. Pro Lifee.cz se svěřila s dojemnou vzpomínkou na tatínka, který přežil koncentrační tábor.

Ač uběhlo již sedmatřicet let od natáčení legendární pohádky Tři veteráni, kde jednu z hlavních rolí, princeznu Bosanu, ztvárnila ještě jako dvacetiletá začínající herečka Vida Skalská Neuwirthová. Dnes je herečce osmapadesát let a vypadá senzačně, dokonce ji fanoušci na ulici ještě jako princeznu Bosanu poznávají.

"Říkají, já vás odněkud znám a přemýšlí. Pak si všimnou mých očí a většinou mě poznají," prozradila pro Lifee.cz

Režisér měl jasnou vidinu toho, jak by měla princezna Bosana vypadat. Orientální vzhled a nevšední půvab byla podmínka číslo jedna. Vida Skalská tyto předpoklady naprosto splňovala a její krásou byli očarovaní i muži na place. Pro Lifee.cz herečka prozradila, že se jí dokonce dvořili. "Tenkrát jsem byla pěkná a čerstvá, navíc jsem v té době měla narozeniny, tak mě na rukou nosili. Pan Hrušínský mi tenkrát dokonce vydyndal více peněz, když viděl tu katastrofu, kterou mi každé ráno lepili na obličej. Pan Satinský byl zase samá sranda, takže jsem si to užívala."

Mrazivá minulost

V dětství se Vida Skalská dozvěděla, že byl její tatínek v koncentračním táboře. Tuhle informaci jí i bratrovi rodina tajila až do jejích čtrnácti let.

"Narodila jsem se v době, kdy nebylo super se o židovských kořenech bavit, naši tedy nevěděli, jak bychom to s bratrem vzali, tak asi čekali, až nám bude víc, abychom věděli, co si s tím počít. To ale nevíte ani ve čtrnácti. Nevíte, zda být pyšný nebo o tom raději nemluvit. Sama jsem se po tom začala pídit a zjišťovat si víc. Pamatuju si, že když jsem se ho ptala, co to má za číslo na ruce, říkal mi, že je to číslo do nebe. Dál jsem tomu nevěnovala pozornost a až pak jsem se na sebe zlobila, jak je možné, že jsem se to dozvěděla až tak pozdě," prozradila Vida Skalská Neuwirthová

Později se jí i bratrovi otec svěřil ohledně celé zkušenosti a všech mrazivých vzpomínek z koncentračního tábora. "Existují dva typy lidí. Jeden o tom nemůže mluvit do konce života, druhý to zase ze sebe potřebuje dostat ven. Táta byl tím druhým případem, proto moje maminka chtěla, aby pro další generace svůj příběh sepsal. A on to udělal," prozradila.

Co dělá princezna Bosana dnes?

Stále skvěle vypadající Vida Skalská Neuwirthová se našla v mnohých profesích. Vede dětské divadlo, kde hrají především děti a loutky. Píše muziku, knihy i scénáře. A tak to vypadá, že je herečka pořádná workoholička. Tak jako většině lidí, tak i Vidě překazila světová pandemie mnoho pracovních plánů. "To, že jsem workoholička, už bohužel není pravda. Jednu z mých profesí totiž nemůžu teď vykonávat. Působím jako průvodkyně turistů po pražských židovských památkách. Jezdím s nimi ale i do Terezína nebo Osvětimi, což teď také nemůžu," řekla pro Lifee.cz

V galerii se podívejte, jak se herečka Vida Skalská Neuwirthová, která si zahrála nezapomenutelnou princeznu Bosanu za sedmatřicet let od natáčení proměnila.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy