Nejmladší český radní, který působí v Teplicích. Exkluzivně pro eXtra.cz se rozpovídal o svém novém počinu. Nechal v Teplicích umístit do veřejného prostoru piano.

Navazuje tak na slavný klip „This is Prague, baby“, který umístila na YouTube ruská turistka. Obyvatelé Teplic si tak mohou na piano, které je na kolonádě u Domu kultury, kdykoliv zahrát.

Jako správný vzor šel Dominik Feri ihned příkladem a předvedl své umění. To, že je vášnivým pianistou, nám ostatně prozradil už v rozhovoru, kde se mimo jiné přiznal, že mu vyhovuje být zástupcem lidu na teplické radnici.

A proč se rozhodl prosadit právě piano jako kulturní prvek do teplických ulic?

„Pokud bychom na veřejný prostor nahlíželi jako na samostatný systém, kde věci vznikají spontánně (což by v ideálním případe mělo nastat), zdálo by se pak naprosto zvrhlé vlastně uměle vytvářet poptávku tím, že do něj budeme ,shora' zasazovat nové prvky. Vždyť pokud by veřejnost podobné věci poptávala, sama by se zasadila o jejich vznik. Nicméně tohle všechno vyžaduje aktivní občanskou společnost, kde lidé vnímají přináležitost ke svému městu a sounáležitost s okolím,“ vysvětluje nejmladší radní u nás Dominik Feri.

„U nás v Sudetech, vykořeněném kraji, nás k dosažení takového stavu čeká dlouhá cesta. Náhled občanů na své okolí není něco, co se dá změnit ze dne na den nějakým zásahem. Právě tyhle věci, jako je piano na ulici, ale zájem významně stimulují. K pianu samotnému. Je z inventáře místního Domu kultury. Dříve sloužilo k výuce hry, ale poté jej nikdo nevyužíval. Je v poměrně dobrém stavu, nicméně těžko předvídat, co se stane.“

„Je na docela exponovaném místě, v městském centru. Asi se jej někdo pokusí poškodit, případně vylomí petlici, která přes noc brání hraní. Myslím ale, že se bude jednat o ojedinělé případy. Doufám, ze piano bude veřejnost bavit a postupně si město zabydlíme, protože piano je pouze první krok.“

Není tajemstvím, že se nám Dominik, jeho zápal i nápady líbí. A piano na ulici je hodně cool záležitost, za kterou mu dáváme palec nahoru.