Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Takhle nechal Petr Kellner vymazat svůj majetek z mapy: Jde to i bez miliard

Petr Kellner uměl uchránit rodinu před internetovými zvědavci.
Zdroj: Profimedia.cz, Seznam.cz/Mapy.cz
+ Dalších 11 fotografií
MAJETEK
Kdo se chce na webu Mapy.cz podívat na to, jak vypadá dům, v němž bydlel nedávno zesnulý miliardář Petr Kellner, má pořádnou smůlu. Dokázal ho totiž vymazat. Jak jsou na tom další nejbohatší Češi a mohou si podobný luxus dovolit i obyčejní smrtelníci bez miliard na účtech?

Jak web eXtra.cz již informoval, Petr Kellner se snažil co nejvíc uchránit soukromí své a svých milovaných a dům v Dolním Podkozí nechal vymazat z režimu Panorama stránky Mapy.cz. Při procházení se obcí tedy na místě Kellnerovy rezidence uživatelé vidí místo domu jen šmouhy.

Naši redakci pochopitelně zajímalo, zda je to jen případ donedávna nejbohatšího Čecha, nebo se k podobné praxi uchylují i další úspěšní podnikatelé.

Miliardáři a jejich domy

Aktuálně nejbohatší Čech, Radovan Vítek, se ale s rodinou odstěhoval do Velké Británie. Kellnerův skoro zeť Daniel Křetínský vlastní prvorepublikovou vilu na pražském Smíchově, jenže jeho se zásahy na Mapy.cz ani Google mapách netýkají. Pak jsou tu například Karel Komárek, Zdeněk Bakala nebo Andrej Babiš (66) – ani jeden z nich nic mazat nemusí, domy nejsou na internetových mapách vidět, maximálně tak seshora, nikoli z pohledu z ulice. Premiér má dům v Průhonicích u Prahy ze všech stran obklopený živým plotem a stromy, takže na mapách není možné zahlédnout ani kus jeho objektu. Naživo v zimě ale ano.

Bakala si zase luxusní sídlo na Šumavě vystavěl na jakési pláni obklopené lesy a kamery služeb se nedostaly tak daleko, aby ho bylo možné zahlédnout, ale navíc stejně dlouhodobě žije v zahraničí. Komárek, jak se zdá, nic neschovává, ale ani přímo k jeho domu, k němuž stejně jako tomu Bakalovu vede dlouhá a soukromá příjezdová cesta, vozy Seznamu a Googlu nedojely.

Jak na mazání na Mapy.cz

Bylo tedy snad rozmazání privilegiem jen pro vlivného podnikatele? Zdaleka ne. Pokud někomu vadí, že si jeho vlastnictví také někdo může prohlížet na webu, i kdokoli s nekalými úmysly, není nic snazšího než aktivně se ozvat.

„Každý občan má možnost zaslat požadavek na kolegy z Mapy.cz, například skrze naši technickou podporu nebo rovnou z aplikace Mapy.cz, a zažádat o rozmazání soukromého objektu v Panoramě. Ke každému takovému požadavku přistupujeme individuálně, neplatí tedy precedens, že bychom žádosti pokaždé vyhověli. Každopádně, většinou najdeme s uživateli, kteří o podobný zásah požádají, oboustranně uspokojivé řešení,“ řekla eXtra.cz mluvčí Seznamu Aneta Kapucianová.

Na Googlu je rozmazání domu vlastníka také snadné. Stačí si najít jeho adresu, přepnout se na Google Street View a ve chvíli, kdy se kamera dívá směrem konkrétního domu, kliknout vpravo dole na Nahlásit problém. V následujícím formuláři lze vybrat Žádost o rozmazání (Můj domov) a po zadání konkrétní adresy, e-mailu a odeslání formuláře by měla firma jednoduše vyhovět.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy