Podle odborníků vězí nejzávažnější problém laků na nehty v tom, že jsou vysoce toxické a mohou vážně poškodit vaše zdraví. Nejhorší složkou je například toluen nebo formaldehyd.

Toluen je rozpouštědlo a udržuje povrch vašich nehtů pěkně hladký. Jenomže může také ovlivnit centrální nervový systém a dokonce způsobit reprodukční obtíže. Pokud se vám po lakování točí hlava nebo pociťujete nevolnost, už víte, co za tím vězí.

Formaldehyd je nenápadný plyn, který udržuje životnost laků. Pokud trpíte alergiemi, může tato látka způsobit popáleniny na vaší kůži. Ve větším množství pak způsobuje nevolnost, popřípadě srdeční arytmii. Tento plyn je navíc vysoce rakovinotvorný.

Další nebezpečná složka je látka zvaná dibutylftalát. Používá se kvůli vůni a už název napovídá, že to nebude žádná dobrota. Tato látka způsobuje gynekologické potíže nebo onemocnění dýchacího traktu.

Výzkumy potvrzují, že již šest hodin po nalakování nehtů se testovaným ženám hodnoty škodlivých látek v těle výrazně zhoršily. Po deseti hodinách hodnoty narostly až o sedminásobek nor­my.

Co tedy dělat, když se své záliby nechcete vzdát? Vybírejte si své laky pečlivěji. Například označení „5-free“ zaručuje, že lak neobsahuje neobsahuje formaldehyd, jeho derivátové pryskyřice, toluen, dibutylftaláty nebo kafr. Označení „3-free“ znamená, že lak neobsahuje pouze formaldehyd, dibutylftalát a toluen.