Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Také jste si oblíbili Prosecco? A víte, kde se vzalo a proč vám tolik chutná?

Zdroj: Archiv
Oblíbené Prosecco si rok co rok získává větší pozornost po celém světě, i u nás v Česku. Mezinárodní den Prosecca, který letos připadá na úterý 13. srpna, můžete s lidmi z celého světa oslavit i vy.

Italský poklad výhradně ze severu země

Prosecco z hroznů odrůdy Glera je charakteristické svou oblastí výroby, které se věnují pouze vinaři v severní Itálii ve vinicích oblastí Veneto a Friuli Venezia Giulia. I díky nim se produkce tradičního šumivého vína stala chloubou regionu a proslula po celém světě.

Valdobbiadene – domov nejlepšího Prosecca

Měkce zvlněná krajina, nekonečná údolí, zeleň, kam až oko dohlédne a mezitím rozesety malé světlé cihlové domky. To je Valdobbiadene, domov nejlepšího Prosecca. Vinice, které se staly součástí dědictví UNESCO, zde leží v nadmořské výšce mezi 50 až 500 metry na mírných svazích, které se střídají s těmi strmějšími. Právě tady uplatňují po více než sto třicet let svůj um vinaři z vinařství Mionetto.

Záplava svěžesti v každém doušku

Díky specifické a prvotřídní chuti, kterou je Prosecco proslulé, je považováno za cenově příznivější alternativu šampaňského. Vyznačuje se zejména svou nekomplikovaností, právě proto se tak rychle stalo oblíbeným po celém světě. Spolu s lehkým dotekem sladkosti, osvěžujícím aroma a chutí bílých jarních květin, citrusových plodů a zelených jablek je ideální volbou pro každou příležitost ve dne i v noci.

Jakou lahev si vybrat?

Podle tlaku v láhvi může být Prosecco šumivé (Spumante) nebo perlivé (Frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvajícím perlením a spolehlivě jej poznáte podle typické korkové zátky ve tvaru hříbku, kdežto perlivé Frizzante, které má obvykle kratší perlení, je nejčastěji uzavřeno šroubovým uzávěrem. Podle zbytkového cukru se Prosecco dělí na Brut, Extra Dry a Dry.

Oblast Veneto vyprodukuje téměř tři sta milionů lahví šumivého vína ročně, a to buď s apelací Prosecco DOC, anebo přísněji definované, takzvané Prosecco Superiore (DOCG), jehož hrozny se sklízejí na malém území mezi městy Valdobbiadene a Conegliano na sever od Benátek. Označení DOCG vám zaručí, že Prosecco pochází z oblasti, která je proslulá tou největší kvalitou. Méně známé je označení Rive, kdy víno pochází z jediné obce a Superiore di Cartizze, jež vyjadřuje absolutně špičkovou kvalitu.

Češi ho milují!

Prosecco se z Itálie vyváží do všech koutů světa a jeho produkce v poslední době údajně překonává i svého francouzského soupeře - šampaňské. Největším odbytištěm je Velká Británie, USA a Německo. Ani Česká republika však nezůstává pozadu. Spotřeba u nás v posledních dvou letech stoupla o téměř 80 procent.

Do horkých dnů i na zasněženou sjezdovku

Lahodné pití pro každou příležitost a každé roční období – to je Prosecco! Pokud tedy holdujete bublinkám nejen v létě ale i v lednovém počasí, je pro vás přesně to pravé ořechové. Prosecco zkrátka patří jak na hory, kde si jej můžete dopřát v každém Après-ski baru, tak na pláž u moře, kde vám zpříjemní opalování.

Jednoduše samotné či v míchaném drinku

Dalším důvodem, proč si Prosecco prostě každý zamiluje, je fakt, že si ho můžete dopřát jednoduše samotné například jako luxusní aperitiv před skvělou večeří, ale také si jej užít jako bezkonkurenční přísadu v lahodném míchaném koktejlu na pořádné party.

K čemu se hodí sklenka Prosecca?

Během hezké večeře či na velkolepé oslavě rozhodně nemohou chybět bublinky. Prosecco je ideální jako přípitek před jídlem, podávat ho však můžete i k jednotlivým chodům. Perfektně ladí zejména k těstovinám, rybám, salátům, pizze a k drůbežímu masu.

Ke sladším šumivým vínům a ke všemu, co umí v ústech příjemně zaperlit, se hodí jakékoli zmrzliny, sorbety a krémové dezerty. Skvělý je i pudink, pěna a soufflé. Prosecco navíc umí báječně souznít se svým italským „bratrem“ tiramisu.

Redakční tipy na Prosecco z portfolia Mionetto:

Prosecco Mionetto v současnosti patří mezi celosvětově nejoblíbenější značky. I u nás si můžete vybrat hned z několika druhů.

Mionetto Prosecco DOC Treviso Brut

Toto špičkové Prosecco vyniká svou svěží chutí s tóny jablka a citrusů i jemným dlouhotrvajícím perlením. Mionetto je od roku 1887 symbolem kvalitního Prosecca a v současnosti je celosvětově vůbec nejoblíbenější značkou Prosecca. Je ideální pro každou denní dobu i příležitost.

Doporučená maloobchodní cena je 249 Kč. Zakoupit ho můžete například v e-shopu La-Vin.cz

Mionetto Cartizze

Ochutnejte výjimečné Prosecco nejvyšší apelace DOCG. Toto lehké šumivé víno se vyznačuje svěží a dobře vyváženou chutí, má plné aroma, které kombinuje svůdné tóny jablek, hrušek s náznaky citrusů a glazovaných mandlí. Jemné intenzivní perlení doplňují elegantní zlatavé odlesky. Ideální teplotou pro podávání je 6 až 8 °C. Šumivé víno pochází z limitované edice a vyrábí se z hroznů výhradně pěstovaných na vrchu Cartizze u italského Valdobbiadene.

Doporučená maloobchodní cena je 570 Kč. Mionetto Cartizze je u nás dostupné pouze na www.osobnivinoteka.cz.

Mionetto Rosé Extra Dry

Šumivé víno má nádherně růžovou broskvovou barvu s jemnými purpurovými odlesky a projevuje se bohatým, dlouhotrvajícím perlením. Ve svěžím a ovocném buketu převládají tóny růžového grepu, malin, granátového jablíčka, černého rybízu, v pozadí lehký nádech šípku. Dlouhé řetízky drobných bublinek doplňuje dobře vyvážená a atraktivní svěží kyselinka, která se dokonale snoubí s čistou chutí malin.

Doporučená maloobchodní cena Mionetto Rosé je 249 Kč.

Mionetto Prosecco Prestige DOC Extra Dry

Skvělé Prosecco apelace D.O.C.Treviso v kategorii Extra Dry. Vyniká svou svěžestí, jemným dlouhotrvajícím perlením a chutí s tóny jablka a citrusu.

Doporučená maloobchodní cena je 249 Kč. Zakoupit ho můžete například v e-shopu La-Vin.cz

Mionetto Prosecco DOC Treviso Spago

Typické Prosecco Frizzante z hroznů vypěstovaných v provincii Treviso v severovýchodní Itálii zaujme na první pohled svoji výraznou oranžovou etiketou a korkovou zátkou s ručně vázaným provázkem, typickým znakem kolekce "Spago". Upoutá světle slámově žlutou barvou se zelenkavými odlesky a vůní po akátovém květu. Jeho aroma je typické pro odrůdu Glera a harmonicky se snoubí s medovým dojmem na patře.

Doporučená maloobchodní cena je 209 Kč. Zakoupit ho můžete například v e-shopu La-Vin.cz

Související články

Další články