Trendy tagy očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi

Nejnovější kauzy

Tak vypadají naši nejbližší příbuzní – tyto opice mají skoro z 99 % stejnou DNA jako lidé

Šimpanzi bonobo mimo jiné dokážou i vyrábět a používat jednoduché
nástroje.
Zdroj: profimedia.cz

Věřte, nevěřte, ale i v dnešní době stále ještě existují lidé, kteří jsou nezlomně přesvědčeni o tom, že žádná evoluce nikdy neproběhla, Země byla stvořena během sedmi čtyřiadvaceti­hodinových dnů a je stará cca 6000 let.

Takzvaní bibličtí kreacionisté ovšem před časem utrpěli další těžkou ránu – vědci nahrubo přečetli genom šimpanze bonobo a zjistili, že se z přibližně 98,7 % shoduje s lidským genomem. To z těchto pozoruhodných zvířat dělá naše nejbližší příbuzné.

Možná i proto si je jako objekt svého zájmu vybral známý americký fotograf Graham McGeorge, kterému se v Jacksonville Zoo podařilo pořídit sérii fascinujících snímků. Ty mimo jiné dokazují, že bonobové se v mnoha ohledech skutečně chovají stejně jako lidé a vykazují známky emocí i inteligence.

Ukázkovým příkladem může být slavný šimpanz Kanzi, který se v zajetí naučil vyrábět primitivní nástroje, rozdělávat oheň a připravovat na něm jídlo. Navíc perfektně ovládá znakovou řeč a sám si vymýšlí nová slova.

Dvaačtyřicetiletý Graham strávil pozorováním těchto primátů celkem pět let a jeho názor je jasný. „Například jejich děti se prakticky ničím neliší od lidských dětí. Hrají si, perou se, rády se mazlí. Mohl jsem sledovat, jak rostou a snaží se napodobovat své rodiče. Bylo to opravdu úžasné,“ řekl nadšeně.

Související články

Další články