Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Tak šel čas s Mekym Žbirkou (†69): Legendární zpěvák kdysi předčil i Karla Gotta

Miro Žbirka
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 8 fotografií
Galerie

Zpráva o smrti Mira Žbirky zasáhla českou i slovenskou hudební scénu. Není se přitom čemu divit. Slavný zpěvák byl legendou a patří mezi hrstku hudebníků, kterým se podařilo porazit Karla Gotta v anketě Zlatý slavík. Podívejte se, jak šel čas se slavným Mekym.

Miro Žbirka, který nás nečekaně opustil ve věku 69 let, po sobě zanechal ohromnou kariéru. Nic z toho by se ale neuskutečnilo, kdyby Mekyho již od útlého dětství v hudbě nepodporovala jeho maminka, Angličanka Ruth Galeová. S tou se jeho otec Šimon Žbirka seznámil v roce 1943 v severolondýnské čtvrti Muswell Hill. O rok později se vzali a po skončení druhé světové války se usadili v Bratislavě.

Protože pocházel ze smíšeného manželství, dokonale ovládal oba rodné jazyky svých rodičů, což se mu hodilo v budoucí kariéře, kdy často zpíval v obou jazycích. Zatímco díky mamince se naučil anglicky, bratři Jason a Tony, kteří se výborně orientovali v zahraničních hudebních směrech, ovlivnili směr, kterým se v počátcích své kariéry vydal.

Jako druhý porazil Gotta

Ve svých dvaceti pěti letech tak spoluzaložil dnes již legendární skupinu Modus. Zásadní zvrat jeho kariéry přišel ale až v roce 1982, kdy se stal historicky prvním slovenským vítězem Zlatého slavíka a po Waldemaru Matuškovi byl druhým zpěvákem, kterému se podařilo porazit Karla Gotta.

Ačkoli se mu dlouhá léta nedařilo svou zlatoslavičí sbírku rozšířit, stala se z něj jedna z nejvýraznějších postav celé slovenské populární hudby. Svou kariéru sice zahájil v sedmdesátých letech minulého století, rozhodně ale nepolevil. Na slavičí úspěch se mu podařilo navázat i v novodobém slovenském Slavíku, kde získal hned několik zlatých, stříbrných i bronzových sošek. A pokud by anketa na Slovensku v roce 2013 nezanikla, získal by cen pravděpodobně mnohem víc.

Zápal plic

V posledních letech byla Žbirkova kariéra silně poznamenána jeho zdravotním stavem. Zpěvák se totiž často potýkal se zápalem plic. Ten ho skolil například v roce 2017 v Londýně, odkud musel být ve vážném stavu privátně přepraven letecky domů. Vracející se onemocnění nakonec bylo zpěvákovi osudné.

Související články

Další články