Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Petr Čepek by slavil 79 let: Proč mu manželku musela vybírat jeho dcera?

Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
výročí
Legendární český herec Petr Čepek se proslavil nejen svým uhrančivým pohledem, ale také velkou dávkou talentu, díky kterému ztvárnil mnoho skvělých rolí ve skvělých filmech. Dnes by tento muž pevného charakteru oslavil 79. narozeniny.

Málokterý herec se může pochlubit takovou plejádou vynikajících rolí jako pražský rodák Petr Čepek. Ten snil o hereckém povolání už odmalička. Již ve třinácti letech poprvé stanul na jevišti v pohádce Zlatovláska. Po maturitě se přihlásil na DAMU v Praze a byl přijat. Jeho spolužáky byli Josef Abrhám, Jiří Krampol, Ladislav Mrkvička či Jana Drbohlavová.

Diplom ale Čepek nedostal. V roce 1962 totiž on a další studenti DAMU vyrazili na majáles. Někteří spontánně, jako Čepek nebo jeho kamarád Ladislav Mrkvička, jiní coby agenti zaúkolovaní Státní bezpečností. Veselí studentů zachycené na fotografiích si šéfové StB vyložili jako protirežimní nepokoje a Mrkvičku zatkli. Spolužáci pak měli podepsat, že je rozvraceč, Čepek ale jako jediný nepodepsal. A to ho stálo diplom.

Jako nedostudovaný herec se vrátil zpět domů na Moravu, kam se před tím rodina odstěhovala, a začal působit v ostravském Divadle Petra Bezruče. Jeho domovem se ale nakonec po vojně stal Činoherní klub, kde působil až do své smrti. V “Činoheráku” vynikal, a tak si ho všimli na Barrandově. Protože si s režimem nikdy nezadal, odmítl účinkování v seriálu Třicet případů majora Zemana. Diváky si ale získal famózně zvládnutými rolemi ve filmech, jako jsou Petrolejové lampy, Prokletí domu Hajnů, Údolí včel, Dobří holubi se vracejí, Postřižiny, Tři veteráni či Vesničko má středisková.

Jeho první manželka byla baletka. Ta ale bohužel nemohla mít děti, tak se jejich vztah rozpadl. S druhou ženou se seznámil během natáčení filmu Morgiana a měl s ní dceru Petru. Třetí manželku už mu musela schválit ona. “Táta dlouho vybíral, než si vzal Ivanu. Dámy procházely mou cenzurou. Rodiče se rozvedli, když mi byly čtyři roky, víkendy jsem ale trávila s ním,” prozradila jednou.

Posledním filmem Petra Čepka byl snímek Lekce Faust, v němž jakožto hlavní hrdina umírá při autonehodě. Ve skutečném životě vzala herci život rakovina. Do filmového nebe odešel 20. září 1994.

Související články

Další články