Tajný pohřeb Milana Kundery. Jeho ostatky zatím zůstanou v Paříži
Literární svět v minulém týdnu zasáhla tragická zpráva o úmrtí jednoho ze spisovatelských velikánů, Milana Kundery. Talent, který strávil většinu svého života ve Francii, měl ve středu kremaci v Paříži. Český velvyslanec, Michal Fleischmann, informoval ČTK o tom, kam poputuje jeho urna.
Milan Kundera patří bezesporu k jedněm z našich nejtalentovanějších spisovatelů a často se o něm hovořilo jako o potenciálním kandidátovi na Nobelovu cenu. Většinu svého života strávil ve své milované Francii, kde v úctyhodných 94 letech zemřel. Jak informovala ČTK, autor románu Žert či Nesnesitelná lehkost bytí měl dnes v Paříži kremaci.
Poté, co Kundera prožil život v diskrétnosti, neměl zájem o velký pohřeb, informuje zahraniční web BFMTV. Obřad se tak konal na blíže neurčeném místě v nejpřísnějším soukromí, jak uvedl v prohlášení prezident nakladatelství Antoine Gallimard, se kterým spisovatel spolupracoval a jeho nakladatelství vydávalo Kunderovy knihy.
Urna zůstane v Paříži
Kremace se zúčastnil pouze on a pozůstalá vdova Věra Kunderová. Při příležitosti posledního rozloučení zazněla Janáčkova sonáta v podání Kunderova otce, klavíristy, Ludvíka Kundery.
Manželka světově uznávaného spisovatele si chce urnu ponechat v pařížském bytě až do své smrti. „Musím být tam, kde je on. Jeho duše je v tomto bytě,“ prohlásila. Teprve poté bude jeho popel převezen do Čech.
Milan Kundera, narozený v Brně v roce 1929, žil od roku 1975 ve francouzském exilu. O čtyři roky později mu bylo odebráno československé státní občanství, které dostal zpět až v roce 2019. Patřil k velkým autorům literatury dvacátého století. Jeho romány zpochybňující lidský úděl a vývoj identity patří podle literárních vědců ke světově uznávaným dílům.