Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Petr Pavel tragédie v Mostě

TAJNÝ PLÁN: Tereza H. má šanci dostat se na svobodu! Jiří Kajínek promluvil, jak na to

Terezu H. a Jiřího Kajínka spojuje vězení.
Zdroj: archiv
+ Dalších 47 fotografií
Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezou Hlůškovou (22) zadrženou loni v lednu na mezinárodním letišti v Láhauru. Měla v kufru devět kilogramů heroinu. Mladá Češka dostala kromě trestu odnětí svobody také pokutu ve výši 113 tisíc pákistánských rupií (asi 18 tisíc korun). Existuje cesta, jak by se mohla dostat na svobodu? Ano! Své o tom ví třeba Jiří Kajínek (58), který se z přísně hlídaného vězení dostal. Jeho příběhem by se Tereza mohla inspirovat...

Terezu a Kajínka spojuje jedno - oba u soudu tvrdili, že jsou nevinní. A nakonec byli odsouzeni. Jiří Kajínek u soudu přísahal, že dvojnásobnou vraždu nespáchal. Podle soudu ale 30. května 1993 v Plzni zastřelil podnikatele Štefana Jandu a bodyguarda Juliana Pokoše, jeho bratra Vojtěcha Pokoše postřelil. Kajínek od začátku popíral svou vinu s tím, že ten den v Plzni vůbec nebyl. K doživotnímu trestu byl nakonec odsouzen 23. května 1998. Nakonec byl v téměř v polovině roku 2017 omilostněn prezidentem. Během pobytu ve vězení ale unikl z mírovské věznice 29. října 2000.

Tereza H od počátku soudu v Pákistánu rovněž tvrdila, že je nevinná. Její advokát přišel s verzí, že kufr, v něm celníci objevili 9 kilogramů heroinu, v době své cesty vůbec neměla. Tereza má teď dvě šance - svůj trest si odsedět, nebo po vzoru Kajínka se dostat na svobodu trošku "dobrodružnější" cestou.

"Utéct se dá z každého vězení," řekl eXtra.cz Jiří Kajínek, který v minulosti popsal, jak se dostal z vězení. To by mohl být návod pro Terezu H., která se se svým osudem jen těžko smiřuje. Téměř devět let ve vězení určitě pykat nechce a tak by mohl přijít plán, jak se dostat z věznice ven. Když to zvládl Kajínek, proč by nemohla heroinová Tereza?

Rada pro Terezu H. je jednoduchá: Musí být pečlivá jako Kajínek Nejznámější omilostněný vězeň si v době svého útěku z Mírova hodně pečlivě vyhodnotil všechny možnosti a rozhodl se podniknout zdánlivě nemožnou misi. Přeřezal mříže pilkou, kterou si vytvořil z hřebenu a krátkého pilového listu na kov. Po vlastnoručně vyrobeném laně, na jehož konci byla kotva, "sjel" na ochoz a pak se spustil z ochozu dolů. A byl na svobodě.

"Měl jsem vlasec, který jsem hodil přes cimbuří. Na konci jsem ho zatížil a udělal na něm takové malé háčky. Jak jsem vlasec tahal zpět, tak se jeden háček zasekl. Napnul jsem ten vlasec, ten nikdo totiž z deseti metrů nevidí, takže i když hlídač na boudě koukal, nic neviděl. Na to jsem spustil lano s hákem, ten se zahákl, já slezl a tak se dostal dolů," prozradil Jiří Kajínek, jak se dostal z vězení. Lano si Kajínek vyrobil z tenounkého, ale současně pevného provázku, který vězni používali při výrobě žaluzií.

Pokud se Tereza rozhodne, že bude chtít brány věznice opustit dříve, než jí vyprší trest, mohla by v systému Kajínka najít cestu

Pákistánci zadrželi Terezu H. loni 10. ledna na letišti v Láhauru. Z jejího kufru při prohlídce vyndali téměř devět kilogramů heroinu, Terezin obhájce ale u soudu argumentoval tím, že jeho klientka daný den s žádným kufrem necestovala. Za pašování drogy "vyfasovala" osm let a osm měsíců odnětí svobody.

Kolikrát se Kajínek snažil dostat na svobodu útěkem?

  • Dne 18. ledna 1993 ředitel věznice na doporučení vězeňské komise přerušil výkon trestu na dobu 21.–23. ledna 1993. Kajínek se ale do vězení už nevrátil a o 4 měsíce později měl spáchat vraždy, kvůli kterým byl později odsouzen na doživotí.
  • Druhý pokus o útěk se stal v červenci 1994, když byl Kajínek umístěn ve vazební věznici v Českých Budějovicích. Byl dopaden ještě týž den tak, že mu náhodný kolemjdoucí podkopl nohy, a tím umožnil policii, aby ho dopadla.
  • Dne 11. září 1996 se Jiří Kajínek pokusil uprchnout z vězení ve Valdicích, kam byl po svém jednodenním útěku z českobudějovické věznice převezen. Po dvacetiminutovém pátrání byl objeven na střeše jednopatrového přístavku a poté dopraven zpět do cely.
  • Po svém konečném odsouzení byl převezen do Věznice Mírov. Také odtud se mu podařilo 29. října 2000 kolem 18.15 hodin uprchnout. Je tak zřejmě jediným vězněm, kterému se podařilo z této věznice uprchnout. Utéct s ním měl i Martin Vlasák, dvojnásobný vrah a Kajínkův kamarád, který však nakonec zůstal v cele. Dne 8. prosince 2000 byl Jiří Kajínek zadržen Útvarem rychlého nasazení v bytě pětinásobného vraha Ludvíka Černého, člena gangu Orlických vrahů, který si rovněž odpykává doživotní trest v mírovské věznici.

Souboj liliputů na Clash of the Stars: Malej Zmijozel hubne, Obr mluví o tiché vodě

Související články

Další články

Nejnovější kauzy