Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jolanda Extra Host (pořad) Peče celá země Mandrage

Nejnovější kauzy

Tajemství zakázaných Světáků: Kvůli Oldřichu Novému se málem netočilo a 6 dalších věcí, které netušíte

Jde o jeden z nejoblíbenějších filmů.
Zdroj: archiv
+ Další fotografie
Kultovní komedie Světáci byla dlouhé roky za komunistického režimu zakázaná. Patří však k divácky velmi oblíbeným a dnes už si ji naštěstí můžeme užívat beztrestně. Málokdo ale tuší, že kvůli Oldřichovi Novému se film skoro nezačal natáčet. Měl totiž problémy se scénářem. Přečtěte si 6 dalších věcí, které jste možná nevěděli.
  • 1. Legendární slovní výměna „Sedni si?“ „Já sedím.“ „Ona sedí.“ „Ty sedíš?“ „Já sedím.“ „No my sedíme.“ ve scénáři původně nebyla. Šlo o čistou improvizaci, kdy se vysoká Iva Janžurová usazovala na židličku, zatímco Jiřina Bohdalová a Jiřina Jirásková zapadly do měkkého sofa.
  • 2. Prvotní verze scénáře vzbudila v Oldřichu Novém značné rozpaky a chtěl roli odmítnout. Režisér Zdeněk Podskalský mu přitom roli doslova vymaloval. Dušoval se, že je mu ušitá přímo na tělo. Prvorepublikový štramák už byl vážený pán v letech, bylo mu sedmdesát, a všechny nabídky proto pečlivě zvažoval. Na sklonku kariéry si nechtěl zkazit jméno. Po úpravě scénáře nakonec Podskalskému kývl.
  • 3. Natáčení kultovní komedie začalo krátce po srpnové okupaci v roce 1968. Pochmurnou náladu na place se Podskalský snažil změnit tím, že dal prostor herecké improvizaci. A jelikož se původní scénář ne všem líbil, během jediného dne ho s Jiřím Sovákem upravili.
  • 4. Přesto byl film v dobách komunistické totality zakázaný.
  • 5. Jiřina Jirásková se v další větší filmové roli objevila kvůli zákazu až po 13 letech.
  • 6. Jiřina Šejbalová nemohla vystát Vladimíra Menšíka kvůli jeho osobitému humoru. Stačilo jí však čtrnáct dní natáčení, aby v něm našla velké zalíbení.
  • 7. Podskalský si trval na tom, že dal hercům v improvizaci volnou rukou. Řada jejich nápadů však neprošla tehdejší cenzurou.

Mohlo by vás zajímat

Další články