Trendy
válka na Ukrajině Výměna manželek 2024 Oktagon 58 Survivor 2024 - aktuálně

Tajemství úmrtí Smrťáka z pohádky Dařbuján a Pandrhola: Václav Lohniský zemřel Zdeňku Troškovi v náručí

Jiří Sovák a Václav Lohniský v pohádce Dařbuján a Pandrhola (1960)
Zdroj: se souhlasem TV Prima
Předchozí Další
+ Další 4 fotografie
VZPOMÍNKA

Pohádka Dařbuján a Pandrhola (1960) patří ke zlatému fondu české kinematografie a každoročně na Vánoce nesmí chybět ve spoustě českých domácností. Jiří Sovák představuje havíře a následně i léčitele Kubu Dařbujána, kterému kmotr Smrťák pomáhá léčit správné lidi. Právě představitel druhé postavy Václav Lohniský (†59) zemřel dvacet let po pohádce za dramatických okolností. Co k tomu eXtra.cz řekl svědek - režisér Zdeněk Troška (69)?

Zdeněk Troška o smrti Václava Lohniského: Protáčely se mu panenky

Zdeněk Troška byl tehdy asistentem režie u filmu Krakonoš a lyžníci a shodou náhod s hereckým velikánem Václavem Lohniským (†59) strávil poslední chvíle jeho života.

„S panem Lohniským jsem šel nahoru na stráň, ze které měl sjíždět kvůli zátahu na Krakonoše, na pašeráka cukru. Jdeme, povídáme si, pan Lohniský si nesl lyže. Cestou jsem se hrozně zlobil s vysílačkou, která nefungovala. Byl jsem nervní, jak se budu se štábem dole pod kopcem domlouvat, když to nejde. A najednou jsem si všiml, že se pan Lohniský zastavil, jen stál a koukal, tak jsem se dál zlobil s tou vysílačkou,“ vzpomíná pro eXtra.cz Troška, pro kterého šlo, jak jsme již dříve psali, o strašný zážitek.

„Říkal jsem mu, jak mi to nejde, ať se jde podívat, a v tu chvíli jsem zaregistroval, že už nestál, ale ležel ve sněhu, na sobě měl ještě položené ty lyže. Divil jsem se, že v té zimě takhle odpočívá, jdu k němu a to už jsem viděl, jak se mu protáčely panenky, takže mi bylo hned jasné, že je zle,“ pokračuje režisér.

Beznadějné křísení a bezmoc

„Nemohl jsem se pořád nikomu dovolat. A řeknu vám: ta bezmoc je strašná. Naštěstí si mě pak všiml rekvizitář Luboš, který ke mně přijel, a společně jsme se pana Lohniského snažili křísit. Už bylo ale pozdě,“ přidává smutně.

„Pak jsme se dozvěděli, že to byl snad jeho čtvrtý infarkt, takže neměl naději. I když ho obsazovali často do negativních postav, byl to neuvěřitelně milý, příjemný člověk. A hodný. Byl obrovsky vzdělaný, úžasný pán. Po večerech jsme spolu sedávali a povídali si. Tenkrát v té době jsem si připravoval film Pasáček z doliny. To mi dali, že bych to měl dělat, a tak jsme se domlouvali, že by mi tam zahrál. Ale nakonec na mě na Barrandově udělali stejně podraz a točil to František Vláčil,“ dodal Troška.

Kdo chce vidět znovu příběh o pomoci chudým, o ponaučení, o potrestání zla, ten si pohádku Dařbuján a Pandrhola může pustit na Štědrý den 24. 12. 2022 na TV Prima. Startuje v 15:55.

Bandurko odkryl nejdrsnější hádku Survivoru: Šílený řev, nevěděli jsme, o co jde, vzpomíná

Související články

Další články

Nejnovější kauzy