Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Tajemství příjmení Karla Gotta: Rodinný erb s kočičími hlavami a vážné komplikace s kariérou

Karel Gott: Má cesta za štěstím. Tajemství příjmení
Zdroj: Bontonfilm
+ Dalších 8 fotografií
Karel Gott

Zanedlouho to budou dva roky, kdy na věčnost odešel zpěvák se zlatem v hrdle Karel Gott. K příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin vyšla kniha Karel Gott: Má cesta za štěstím. V jedné z kapitol odkrývá tajemství příjmení Gott a popisuje, že v začátcích kariéry s ním měl velké problémy. 

Karel Gott byl český šlágrový zpěvák, herec a malíř, kterého znal prakticky celý svět. Před dvěma lety ho bohužel dohnala zákeřná rakovina a zpěvák se zlatem v hrdle odešel na věčnost.

Nyní ke příležitosti jeho nedožitých 82. narozenin vyšla kniha Má cesta za štěstím, která obsahuje zhruba 1800 fotografií a jiných obrazových a dokumentačních materiálů, z nichž mnohé dosud nebylo zveřejněno.

V jedné z kapitol Karel Gott odkrývá tajemství svého příjemení a přiznává, že mu zpočátku jeho kariéry dělalo příjmení Gott velké problémy.

Karel Gott: Nezlobte se, ale tohle neudělám!

Kniha o Mistrově životě rozhodně není jen přehlídkou úspěchů, ale popisuje i trnitou cestu za kariérou a dokonce přiznává i řadu chyb.

První problémy začaly hned na začátku, a to kvůli jeho příjmení, na které byl Karel patřičně pyšný a nikdy nechtěl vystupovat pod pseudonymem.

Někdy zhruba v roce 1965 za Gottem přijel z Německa jakýsi producent, který mu sliboval hvězdnou kariéru.

"Uděláme z vás hvězdu, ale musíte si změnit příjmení. V Německu je hodně zbožných lidí. Ono by se jim vaše jméno asi nelíbilo. Mysleli by si, že je to nevkusný pseudonym," stojí v knize.

"Nezlobte se, ale to neudělám," zněla tehdy jasná a stručná odpověď Gotta.

Příjmení Gott: Předkové se jmenovali Kotové

Karla Gotta vždy zajímalo, jak jeho rodina k takovému příjmení přišla. Nakonec mu s objasněním příjmení Gott pomohl jistý archivář z Plzně.

"Řekl mi, že bych měl pocházet ze zemanské rodiny snad z okolí Rokycan. Předkové se jmenovali Kotové a v rodovém erbu měli dvě kočičí hlavy," vysvětluje se v knize s tím, že někdy od 17. století se začali podepisovat jako Gottové.


Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy