Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Tajemství okolo původu Boženy Němcové. Byl jejím otcem slavný malíř?

Božena Němcová: Tajemství jejího původu. Byl jejím otcem slavný malíř?
Zdroj: achiv
HISTORIE
Česká televize v neděli uvedla první epizodu čtyřdílné minisérie Božena. V hlavních rolích s Aňou Geislerovou a Annou Kameníkovou. Seriál vypráví příběh nejslavnější české spisovatelky Boženy Němcové, autorky fenomenálního příběhu Babička. Web eXtra.cz postupně představuje střípky ze života Němcové.

Nejasný původ Boženy Němcové

Přesné datum a místo narození Boženy Němcové není zcela známo. Podle některých zdrojů se narodila 4. února 1820 ve Vídni. Rodiče bydleli a pracovali na panství vévodkyně Kateřiny Zaháňské. Nějakou dobu s nimi žila i babička Němcové. Ta, která spisovatelku měla inspirovat natolik, že o ní později napsala knihu.

Spekulovalo se, že potenciální matkou by mohla být i sama vévodkyně Kateřina Zaháňská. Brzy se však zjistilo, že Kateřina zůstala po nepodařeném porodu z roku 1801 neplodná.

V sedmnácti byla Božena provdána za úředníka Josefa Němce, ale manželství nebylo šťastné. O řadu let starší muž byl výbušný a nerespektoval přání a sny své ženy.

Němec měl kontroverzní politické názory a byl tak pracovně překládán z místa na místo. Manželé měli čtyři děti a jejich rodina trpěla nouzí. I tak se ale Němcová za pomoci přátel vzdělávala a pokoušela se o své první literární pokusy.

Kořeny ve Španělsku

Pravnuk Boženy Němcové ale přišel s teorií, podle které je otcem české spisovatelky španělský malíř Goya. Němcová po sobě zanechala tři grafiky nizozemského malíře Rembrandta – a ty světově uznávanému umělci prokazatelně patřily. Jsou totiž součástí soupisu majetku, který vznikl po smrti Goyovy ženy v roce 1792. Vědci ale teorii, že je Goya otcem Boženy Němcové, příliš nevěří.

Ať je původ Boženy Němcové jakýkoliv, na jejím literárním talentu to nic nemění.

Související články

Další články