Trendy
válka na Ukrajině válka v Izraeli StarDance 2023 Big Brother 2023 StarDance 2023: kompletní přehled

Tajemství oblíbené komedie Tankový prapor: Štáb film dotoval ze svých peněz a hercům hrozilo vězení

Tajemství oblíbené komedie Tankový prapor: Štáb film dotoval ze svých peněz a hercům hrozilo vězení
Zdroj: Bonton film
+ Další fotografie
Snímek Tankový prapor režiséra Víta Olmera natočený podle literární předlohy Josefa Škvoreckého, byl prvním českým porevolučním filmem, který vznikal za soukromé peníze. Úspěšné dílo, jenž přilákalo do kin více než dva miliony diváků, vznikalo takříkajíc na koleni a víceméně nelegálně.

První porevoluční film, který nesl přívlastek soukromý, ve své době plnil sály kin i na malých městech a vesnicích. Jeho zrod ale nebyl vůbec jednoduchý. Produkční společnost Bonton navrhla Radku Johnovi, aby se zhostil scénáře k filmu. Ten měl být hotový ale velmi rychle, a tak jej John napsal za dva týdny. Vypadalo to nadějně, ale přišly komplikace.

První z překážek bylo neschválení úvěru, kvůli čemuž jeden z manažerů Bontonu zastavil svůj dům. “Parlament se usnesl, že armáda nesmí za peníze dělat žádné aktivity, my přitom počítali s útokem tanků. Takže jsme se museli probojovat až k náčelníkovi generálního štábu a žádat o výjimku,“ uvedl John. S financováním snímku byly velké problémy. Někteří členové štábu, kteří věřili v jeho úspěch, na něj dávali peníze ze svých úspor.

Komplikace panovaly i během natáčení, kdy byly ze Slovenska přivezeny nepojízdné tanky. “Naštěstí nám jeden pán pomohl zastaralou techniku opravit,” nechal se slyšet režisér Vít Olmer

Další potíž byla v tom, že společnost Bonton porušila tehdy ještě platící zákon o znárodnění a monopolu československé kinematografie. “Na všechno měl monopol Barrandov. Tehdejší vedení nám dost vyhrožovalo,” prozradil Olmer. “Báli jsme se, že nás po premiéře odvedou v poutech,” dodal John.

Slavnostní premiéry filmu se účastnil i autor předlohy Josef Škvorecký a prvorepubliková hvězda Adina Mandlová Na snímek, který ve své době sklízel obrovský úspěch, se můžete podívat v dnes od 21.10 na ČT1.

Tajný vztah Kristýny a Andreje z Big Brothera. Znali se ještě před show

Související články

Další články

Nejnovější kauzy