Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Tajemství nejúspěšnějšího snímku Jana Hřebejka: Co vlastně znamená PUPENDO?

Zdroj: Reprofoto Česká televize
+ Dalších 7 fotografií
kultovní film
Autorský tým filmu Musíme si pomáhat či skvělých Pelíšků se v roce 2003 opět sešel, aby společně natočil další skvost naší kinematografie. Vzniklo Pupendo, hořká komedie, jejíž děj se odehrává před rokem 1984. Co je ale reálné pupendo a kdo si záležitost, která se skrývá pod tímto názvem, musel vytrpět?

Režisér Jan Hřebejk už několikrát dokázal, že pokud mu něco skutečně jde, je to vykreslování minulosti v jeho snímcích. I samotné pupendo je záležitostí dob minulých a bolest, která tuto praktiku doprovází, tak dnes jen tak někdo nezažije.

Pupendo bylo ve filmu zobrazeno přesně tak, jak se dělávalo doopravdy. Jen s tím rozdílem, že Vilma Cibulková moc trpět nemusela, jelikož pro filmařské účely byly hrany použité mince obarveny červeně, aby na hereččině pupíku vyniklo červené kolečko.

Skutečnost je taková, že pupendo bylo dětinským rituálem vojáků, pomocí kterého byli nováčci zasvěcováni do party. Sám Jan Hřebejk pupendo považuje za formu mírného mučení, které nikoho neohrozí na životě ani na zdraví. Nově příchozím vojákům stačilo vydržet štípnutí kovové mince na pupíku. Červený šrám na břiše pak dokazoval, že nováček zkoušku obstál a je tak plnohodnotným členem party.

Související články

Další články