Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Tajemství muže z ledu, který byl nalezen před 27 lety: Mumii pravěkého Ötziho provází řada mýtů a podivných úmrtí

Zdroj: Profimedia.cz/Facebook.com
+ Další fotografie
Od nalezení jedné z nejslavnějších mumií všech dob, pravěkého Ötziho, dnes uplyne přesně 27 let. Kontakt s mužem, který více než pět tisíc let odpočíval v ledu, mnohým přinesl smrt. Jde snad o prokletí, které postihne každého, kdo se s ním setká? Nebo existuje nějaké jasné věděcké vysvětlení?

Řadou mýtů jsou opředeny nálezy mnohých egyptských mumií a tajemství se vznáší i nad Ötzim Toho nalezli němečtí turisté Helmut a Erika Simonovi během túry Ötztalskými Alpami 19. září 1991. Domnívali se, že narazili na tělo zmrzlého horolezce, ale jejich nález byl mnohem zajímavější. Led ukýval pravěkého muže.

Jeden z prvních lidí, kteří se slavné mumie dotkli, rakouský patolog Rainer Henn, zemřel při autonehodě Měl zrovna namířeno na přednášku o Ötzim. Zanedlouho po něm zahynul i horský vůdce Kurt Fritz. Toho smrt potkala ve sněžné bouři. Několik dní po něm podlehl rakovině dokumentarista Rainer Hölzl, který natáčel snímek o vyprošťování Ötziho z ledu.

Smrti, či Ötziho prokletí, jen o vlásek unikl vědec Walter Leitner, který v místě nálezu pravěkého muže objasňoval novinářům svou teorii o tom, jak Ötzi zemřel. V jednu chvíli se prudce změnilo počasí a všechny účastníky musela zachraňovat helikoptéra.

Ötziho prokletí neunikl ani samotný objevitel mumie, Helmut Simon. Vypravil se na túru, z níž se dlouho nevracel. Jeho tělo bylo nalezeno až týden poté. Hodinu po Simonově pohřbu zemřel na infarkt Jürgen Schmalz, mladý šéf záchranářské skupiny, který údajně do své smrti neměl žádné zdravotní potíže. Posledním člověkem, který se dostal do styku s pravěkým mužem a zemřel, byl americký archeolog Tom Loy. Toho nalezli mrtvého v jeho bytě v Austrálii. On ale údajně na Ötziho kletbu nevěřil.

A jak zemřel sám Ötzi? Ten se před svým odchodem do věčných lovišť ocitl v boji proti přesile. Několik protivníků zabil, nakonec byl přemožen. Teorií o jeho skonu je více. Buď byl náčelníkem, kterého se mladší muži snažili svrhnout, nebo šlo o popravu, krádež či krvavý rituál. V poslední době ale vědci přišli s objevem, že Ötzi byl velmi nemocný a mohl tedy zemřít i na následky dlouhodobé choroby Sužovaly jej bolesti zad či kloubů, kotníků i kolen, za což zřejmě mohly časté výšlapy do hor. Navíc měl nemocné dásně, řadu zubních kazů a trpěl lymskou boreliózou.

Související články

Další články